btbilgi

Çevre koruma üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu Greenpeace, her sene yayınladığı ‘Clicking Clean’ isimli raporun 2016 versiyonunu herkese açtı. Rapor her sene çevreye en saygılı ve en çok zarar veren teknoloji firmalarını listeliyor. Liste en popüler web servislerinin arkasındaki firmaların enerji harcamalarının ne kadarını temiz enerji kaynaklarından aldıkları bilgisini de veriyor.

2016’nın raporunda en tepede Apple, Google, Facebook ve veri merkezi firması Switch bulunuyor. Listenin tepesindeki tüm firmalar hem yenilenebilir enerjiye yatırım yapan, hem de bu konudaki çabalarını maksimum şeffaflıkla dünyaya sunan şirketler olarak biliniyorlar. Bunlar hem dünya çapındaki sunucu sistemlerinde hem de ofislerinde harcadıkları elektriği yenilenebilir kaynaklardan satın almaya veya kendi üretmeye uğraşan şirketler.

Listede en kötü durumdaki firmalardan bazıları ise video streaming servisleri olmuş. Mashable’ın verdiği bilgiye göre Netflix, HBO ve Amazon gibi dev dizi/film izleme servisleri temiz enerji konusunda sınıfta kalmış durumdalar. Özellikle “enerji politikaları şeffaflığı” ve “yenilenebilir enerji kullanımı” kategorilerinde başarısız bulunan bu tür siteler, genelde veri merkezlerini en yoğun şekilde kullanan servisler oluyor.

Kaynak: Greenpeace, "Clicking Clean" (2017)
Kaynak: Greenpeace, “Clicking Clean” (2017)

Video streaming dünya üzerinde en hızlı gelişen web servisleri olarak rapor ediliyor. Cisco’nun bir raporuna göre 2015 yılında tüm dünya üzerindeki web trafiğinin üçte ikisi video stream işlemlerinden oluşmakta. 2020 yılında ise küresel trafiğin yüzde 80’inin video seyretme ile oluşacağı öngörülüyor. Bu türden video servislerini sunan firmalar, saniye başına kullanıcılardan talep edilen 1 milyon video dakikasını sunabilmek için devasa veri merkezleri kuruyor ve doğal olarak çok yüksek miktarlarda enerji harcıyorlar.

Her ne kadar bu alanda ilerleyen teknoloji elektrik tüketimini azaltmış olsa bile, firmaların hala harcamalarını temiz enerji kaynaklarından elde etmeleri yönünde gerekli adımları atmaları bekleniyor. Örnek olarak, servisini ayakta tutabilmek için Amazon’un AWS bulut çözümlerini büyük ölçüde kullanan Netflix’in, harcadığı toplam enerjinin sadece yüzde 50’sinin yenilenebilir kaynaklardan geldiği bilgisi verilmiş.

Greenpeace’in web sitelerinin enerji tüketim raporlarını verdiği hazırladığı ‘Click Clean Scorecard’ isimli uzantıyı Chrome tarayıcı eklentileri arasında bulabilirsiniz. Bu eklenti girdiğiniz her site ile ilgili temiz enerji sıralamasını ve enerji notunu kolayca görmenizi sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.