btbilgi

Ülkemizde girişimci ve yatırımcı ortamı henüz gelişme aşamasında denilebilir. Genç fikirler bir yandan, melek yatırımcılar, risk sermayecileri ve kitlesel fonlama diğer yandan büyüyor, olgunlaşıyor. Ama tüm pazara hakim ve raporlar halinde durumu sunabilecek henüz çok az kaynak var. Bu kaynaklardan Startups.Watch sitesinin kurucusu Serkan Ünsal ile konuştuk. Platformun kurulmasından Türkiye’deki girişimcilere, yatırımcıların durumlarından 2017 hakkındaki öngörülerine kadar birçok şey sorduk.

Startups.Watch Kurucusu Serkan Ünsal

Serkan Ünsal ODTÜ Elektrik-Elektronik bölümü mezunu ve iş hayatına 2000 yılında Ericsson kuluçka merkezi CreaWorld’de başlamış. Ardından Turkcell’in kısa süreli yenilikçi platformu Shubuo’da ve sonrasında da ana şirkette çalışmış. Bu iki firma onun iş geliştirici ve girişimci yanının uyanmasına fırsat olmuş. İş geliştirme ile ilgili raporlar hazırlarken kurumsal girişim sermayeciliği mekaniklerini öğrenmiş ve Startups.Watch’un temelleri burada atılmış.

Serkan Ünsal girişimcilik piyasasının 2010 yılında Trendyol, Markafoni ve Peak Games gibi firmalarla bir kırılım yaşadığını söylüyor. Yurtdışından yatırım alıp büyüyen firmalar, yenilerine örnek oldu. Ünsal o dönemde ‘Dakick’ isimli bir startup kurduğunu, 2011’de 400 bin dolar yatırım aldığını ve 3,5 sene sonra sattığını anlatıyor. O arada girişimcilik üzerine üç de kitap yazmış ve mentorluk yapmış. Sonunda Türkiye’deki girişimcilerle ilgili bir veritabanı kurma planını 2014 sonunda gerçekleştirmiş.

Startups.Watch’un doğuşu ve gelişmesi

Ünsal platformun kuruluşunu şöyle anlatıyor: “18 Aralık 2014’de MVP (minimum viable product) olarak ürünü 16 günde çıkardım. Sina Afra ile Numan Numan’a gönderdim, böyle bir şey deniyorum, kullanır mısınız diye. Bir-iki kere girdiler ama bu yetmez, daha fazla katma değer olması lazım, raporlar yayınlayayım dedim. Raporlardan sonra baktım yüzde 70’lerde okunuyor, tamam oldu dedim. Sonra buna para verir misiniz dedim, veririz dediler”. Startups.Watch tam anlamı ile bir şirket olarak 23 Haziran 2015’de çalışmaya başlamış.

Startups.Watch platformu iki yönde hizmet veriyor. Birincisi Türkiye’deki tüm girişimci firmalar, teknoparklar, yatırımcılar, hızlandırma ve kuluçka merkezleri gibi ekosistemin oyuncularını toplayan güncel bir veritabanı sunmak. İkincisi ise bu veritabanının üzerine oluşturulan ‘insight’ raporları. Bu raporlar çok çeşitli sektörlerle ilgili olabildiği gibi, girişimciler hakkında ihtiyacınız olan her türlü öngörüyü ve araştırmayı da derliyor. Ünsal platformun değer dengesini yüzde 70 raporlar, yüzde 30 veritabanı olarak belirtiyor. Onun için asıl önemli olan veri değil, çünkü veriyi kopyalamak ve yapıştırmak çok kolay diyor. Asıl mesele öngörüler ve piyasyayı okuyabilmek, geniş resmi görebilmek.

Türkiye girişimci-yatırımcı ekosisteminde tek kaynak: Startups.Watch

Platformun şu anda yaklaşık 190 paralı üyesi bulunuyor. Üyelik senelik 600 dolardan başlıyor. Ünsal ABD’deki benzeri CBInsights.com’un yıllık aboneliğinin 17 bin dolar ettiğini ifade ediyor. “ ‘Yemeksepeti’ni şu firma satın aldı’ cümlesini herkes kurabilir. Ama oradaki strateji neydi, lojistiğin yemek sektörüne etkisi, ABD’de lojistik firmaları neden yemek firmalarını satın alıyor gibi analizleri yapmak asıl değerli olan. Kurumlar tüm datanın dışında bu tür raporlara erişiyorlar.” sözleri ile Startups.Watch raporlarının önemini belirtiyor Ünsal.

Ünsal platformun kullanımı için bir deneme sürümü olduğunu ama herkese veremediklerini açıklıyor. Deneme sürümü için başvuranlar talepte bulunuyor, ekip başvuruları inceliyor ve eğer satınalma potansiyeli görülürse deneme sürümü açılıyor. Şimdiye kadar gelen 1.000 civarı deneme sürümü talebinin sadece 200 civarına izin verilmiş.

DEVAM: Türkiye’deki girişimciler ve yatırımcılar

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...