btbilgi

Dikey tarım her geçen gün yeni örnekleri ile karşılaştığımız bir kavram. Dikey tarım, geleneksel tarım gibi geniş tarlalar kullanmıyor, bol suya ihtiyaç duymuyor ve ileri teknoloji ürünü yöntemlerin kullanımını gerektiriyor. Bu işi mükemmelce yapan firmalardan biri AeroFarms.

ABD’de New Jersey şehrinde dünyanın en büyük iç mekan dikey tarlasını açan AeroFarms, meyve sebze yetiştirme fikrine bakış açınızı tamamen değiştirebilir. Bu dikey tarlayı eski bir depoda kuran firma, sadece birkaç senelik bir geçmişe sahip. Normalde dikey tarımla ilgili tüm önyargıları ve sınırlamaları aşan bir tasarıma sahip.

Dikey tarım şehirlerde gıda üretimi için tasarlanmış bir teknik. Geleneksel tarım alanlarında verim düşüklüğü toprağa, sulamaya, güneşe ve gübrelemeye bağlıdır. Ayrıca toprak yapısı, ekolojik dengenin bozulması, işçilik ve ekipman giderlerinin yüksekliği de geleneksel tarımın sorunlarından bazıları. Dikey tarım sistemleri kullanılarak ise bunların hepsini farklı şekillerde çözüyor ve hem yerden hem de gereksiz masraftan uzak durabiliyorsunuz.

Geleceğin dikey tarım fabrikası: AeroFarms

AeroFarms teknolojisi dikey tarımı tam anlamıyla optimize etmiş durumda. Yeni bir bina yapıp inşaat maliyetlerini yüklenmektense, çok ucuza aldıkları eski bir depo kullanmışlar. Bitkilerin yetiştirildiği aparatlar üstüste yerleştirilmiş ve her bitki sırası sekiz kata sahip, böylece metrekare başına verim defalarca artmış durumda.

Toprak kullanılmadığı için bunun getirdiği çeşitli problemler yokedilmiş. Bitkiler eski şişelerden üretilmiş bir tutucu düzenek üzerinde yetişiyor, kökleri açıkta ve su püskürtme ile sulama yapılıyor. Bitkilerin ihtiyacı olan tüm mineraller suya karıştırıldığı için gübreleme gibi bir şey sözkonusu değil. Püskürtme yöntemi kullanıldığı için normal sulamadan yüzde 70 daha az su kullanılıyor, sudan da tasarruf ediliyor.

Binanın içindeki hava fotosentez sürecini hızlandırmak için karbondioksit yoğun şekilde ayarlanıyor. Aydınlatma ise bitkilerin fotosentezi başlatmak için ihtiyaçları olan dalga boyunda çalışan LED lambalar ile çözülmüş. Böylece hem elektrik tüketimi azalıyor, hem de aşırı ısıdan kaçınılıyor. AeroFarms tesisindeki tüm işlemler, su, hava, ısı, ışık durumları sensörler ile kontrol ediliyor. Bu tesiste çiftçiler değil teknisyenler, biyologlar ve bitkibilimciler çalışıyor. Operatörler tüm tesisin ve bitkilerin durumunu uzaktan akıllı telefon uygulaması ile gözlemleyip idare edebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.