btbilgi

Ülkemiz için çok sorunlu geçen 2016 yılının bitişiyle beraber, geçtiğimiz yılın tablosunu çizen çeşitli raporlar hazırlanıyor. Bunlardan biri de Startups.Watch’un hazırladığı yıllık küresel girişimci yatırımları listesi. Aralık ayı sonuna kadar dünya çapında girişimcilere yapılmış yatırımların tamamı listede yer almış durumda. Türkiye’nin toplam yatırım miktarı sıralamasında 35. sırada yer aldığı liste, gelişmiş ülkelerin liderliklerini devam ettirdiğini gösteriyor.

Dünya çapında girişimci firmalara en çok yatırım yapan ilk iki ülke ABD ve Çin olarak belirlenmiş. ABD’de startup yatırımları 62 milyar 300 milyon dolar, Çin’de ise 40 milyar 500 milyon dolar. Onları takip eden İngiltere ve Hindistan’ın ise üst tepedeki iki ülke ile aralarında ciddi bir açık bulunuyor. İngiltere’de girişimci yatırımları 2016’da 5 milyar 595 milyon dolar ve Hindistan’da 5 milyar 118 milyon dolar olarak saptanmış. Diğer gelişmiş ülkeler arasında sadece Almanya, Kanada, İsveç, Fransa ve İsrail 1 milyar doların üzerine çıkabilmiş durumda. Listede 1 milyar doların üzerine çıkan ülkeler arasında bir Asya ülkesi olarak Singapur göze çarpıyor.

Dünya çapında kişi başına en çok girişimci yatırımı yapılmış ülke Lüksemburg. Burada yatırım toplamı aslında fazla değil, 397 milyon dolarla epeyce düşük bile denilebilir ama ülke nüfusu 570 bin kişi olduğu için bu sıralamada 696,49 dolar ile başı çekiyor. Listede dünya çapında nüfusun en yüksek olduğu ülke 1 milyar 370 milyon 793 bin kişiyle Çin, ama nüfusa göre yatırım oranına bakılınca Çin ne yazık ki 18. sırada kalıyor. 2016’nın küresel girişimci yatırımlarını harita olarak aşağıda görebilirsiniz.

2016 girişimci yatırımlarında Türkiye dünya çapında 35’inci
Kaynak: Startups.Watch

Gayrisafi yurtiçi hasılaya göre yatırım oranına bakılınca İsveç bir numaraya çıkıyor. İsveç’de 2016’da toplam girişimci yatırımı 1 milyar 779 milyon dolar, IMF rakamlarına göre GSYH miktarı ise 51 milyar 744 milyon dolar. Bu da ülkeyi yüzde 3,44 oranla bu kategoride birinciliğe yerleştiriyor.

Türkiye’nin girişimci yatırımı durumu ortalamalarda denilebilir. Listede yatırım miktarına göre dizilmiş 68 ülke bulunuyor; en tepede ABD var, 100 bin dolar yatırım ile Azerbaycan ve Gürcistan listenin en altında yer alıyorlar. 100 bin dolardan daha az yatırım yapılmış ülkeler listede dikkate alınmamış. Türkiye bu listede yaklaşık 66 milyon dolar rakam ile 35. sırada yer alıyor. 78 milyon 214 bin kişilik nüfus dikkate alındığında, kişi başına yapılan ortalama yatırımda yüzde 0,84 dolar ile çok da başarılı bir durumda olmadığı söylenebilir.

Ülkemiz listenin Avrupa bölümünde yer alıyor, dolayısı ile aynı bölgedeki gelişmiş ülkelerin yanında girişimci yatırımında ortalamada kaldığı görülüyor. Avrupa çapındaki 36 ülkede yatırım rakamı açısından İngiltere birinci, biz ise 18. sıradayız. Bu sıralamada ülkemiz 50 milyon-100 milyon dolar bandında yer alıyor, bizden sonraki ülkelerin çoğu ise Balkan bölgesi ülkeleri olmuş. Türkiye ayrıca Avrupa bölgesinde kişi başı ortalama yatırım miktarında 26. sırada. Bu da yüksek nüfusumuzun dezavantaj olduğu durumlardan biri olarak görülüyor, yani genç nüfusumuz yüksek ama yenilikçi ve girişimci fikirler yeterince fonlanmıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.