btbilgi

Ticari taşıt segmentinde geniş çaplı bir üretime sahip olan Mercedes-Benz geçen hafta ABD Las Vegas’ta sona eren Consumer Electronics Show’da yenilikçi fikirleriyle yer aldı. Özellikle kargo taşımacılığı ve kurye hizmetlerinde taşınan malın müşteriye ulaşması, gelişmiş ulaştırma ağına rağmen bugün bile sorun olabiliyor.

Mercedes paket teslimatının özellikle son aşamasında ortaya çıkan bu tür sorunlara karşı bir çözüm geliştirdi. Markanın tasarımı olan yeni kamyonet konsepti, robotik paket ayırma sistemi ve çatısındaki drone ile müşteriye daha hızlı ulaşmayı hedefliyor. Amazon’un otomasyonla çalışan deposu ve drone teslimatı tasarımına benzeyen Mercedes’in kamyonet konsepti teslim edilecek paketleri ayırmak ve teslim etmek için geçen süreyi azaltmayı hedefliyor.

Nasıl çalışacak?
Elektrikle çalışan kamyonetin ön camı haricinde başka bir camı bulunmuyor. Direksiyon ve pedallara da sahip olmayan araç, sürücüsü tarafından sadece bir adet kontrol çubuğu ile yönetiliyor.

Şirketin tasarımına göre paketler, kamyonetin arka kısmındaki kargo bölümü çıkarılıp yerine paketlerle yüklü yeni bir tanesi takılacak. Kamyonet yola çıkmadan önce kamyonetin arkasında bulunan bir robot kol, paketleri düzgün bir şekilde ayrıştıracak ve gidecekleri yeri belirleyecek. Sürücü drone’u kullanabileceği bölgeye geldiğinde robot kola ilgili paketi drone’a yükleme komutu verecek. Robot kol, kamyonetin çatısındaki boşluktan paketi ve bataryayı drone’a yükleyerek drone’un teslimat bölgesine uçmasını sağlayacak.

Drone şirketi ile anlaştı
Mercedes yeni kamyoneti için drone şirketi Matternet ile ortaklık yapıyor. Matternet aynı zamanda İsviçre hükümetinin posta teslimatı için drone nakliyesini de test ediyor. Mercedes belki yakın zamanda bu projeyi hayata geçirmeyecek ancak bu konsept markanın bu alandaki vizyonunu yansıtıyor. Kuşkusuz drone’ların paket teslimi yapması için belli bir yasal zeminin oluşturulması da gerekiyor.

Drone’larla ilgili yasalar ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Örneğin Amerika’da geçtiğimiz yaz uygulamaya geçen bir yasada drone’ların uçuş sırasında kullanıcısının görüş alanından çıkmaması gerektiği belirtiliyor. Bu türden yasal engeller, Mercedes’in planladığı teslimat konseptini de zorluyor. Buna karşın drone tabanlı bir girişim olan Flirtey, Yeni Zelanda’nın bazı kesimlerinde otonom dronelar ile pizza servisi yapmaya başladı bile. Bu nedenle bu tür sorunlar da kısa sürede aşılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.