btbilgi

2016 yılında maruz kaldığımız terör faaliyetleri, tüm kurumları daha sıkı önlemler almaya zorluyor. Halka açık mekanlarda kurulan güvenlik sistemleri, bu konuda emniyetin artırılmasına faydalı oluyor. Otoparkların, sitelerin ve alışveriş merkezlerinin (AVM) araç giriş-çıkışı için kurdukları dijital plaka tanıma sistemleri de bunlardan biri.

Normalde bu sistemler AVM ve otoparklara giren çıkan araçların miktarı, içeride kalış süreleri ve ödenecek park ücretini otomatik belirleme gibi noktalarda kolaylık sağlıyor. Tüm araçların plakaları kameralar ile taranarak veritabanına işleniyor ve otoparktan çıkarken de içeride ne süre kalındığı veya abone araç olup olmadığı kolayca tespit ediliyor. Ama dijital plaka tanıma sistemleri güvenlik özellikleri ile tüm bu servislere bir katman daha ekliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 30 Aralık Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan “Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı düzenleme ile, bundan böyle tüm AVM’lerin dijital plaka tanıma sistemi kurmasını zorunlu kılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanmış düzenlemenin 2. maddesinde belirtilen fıkralarda, sadece AVM’lerin araç giriş-çıkışlarına plaka tanıma sistemi kurulması zorunlu kılınmamış. Ayrıca sistemden elde edilen verilerin kolluk kuvvetleri ile anlık olarak paylaşılması da zorunlu tutulmuş durumda. Düzenleme plaka tanıma sistemi kurulumu ile yetinmiyor, İçişleri Bakanlığı’nca gerekli görülen kamuya açık yerlerde araç altı görüntüleme sistemi kurulması ve işletilmesi de belirtiliyor.

Dijital plaka tanıma sistem entegratörü İnterprobis A.Ş. firmasının Genel Müdürü Volkan Pirtini konuyla ilgili verdiği teknik bilgide, bu sistemler sayesinde terör faaliyetleri için kullanacağı tahmin edilen şüpheli araçların taranması ve kolayca tespit edilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Bu işlevin kullanılabilmesi için emniyet güçlerinin şüpheli araçların plakalarını tüm otopark ve AVM yönetimlerine bilgi vermesi yeterli oluyor. Plaka tanıma sistemine girilen plakalara sahip bir araç otoparka girmeye kalktığında, sistem otomatik olarak operatöre uyarı verebiliyor.

Pirtini plaka tanıma sistemlerinin hem gece hem de gündüz aynı verim ile çalışabildiğini, kızılötesi spotlarla plaka görüşünün güçlendirildiğini ifade ediyor. Örnek olarak, Astoria AVM araç giriş-çıkış noktasında kurulmuş ağ bazlı sistemde, yüksek çözünürlüklü HD kamera kurulumları ile tanıma oranı yüzde 98’lere kadar yükseltilmiş. Dijital plaka tanıma sistemleri tüm bu özelliklerinin üzerine, AVM ve otopark yöneticilerine anlık ve süreli rapor hazırlama, ödeme miktarlarını çıkartma, abone sayılarını belirleme ve park içinde anlık bulunan araç miktarı saptama gibi bir çok faydalı veriyi de sunabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.