btbilgi

Akıllı ev pazarı, yakın geleceğin en büyük rekabete sahne olacak alanlarından biri. Şu anda Samsung, Apple, Google ve Microsoft başta olmak üzere, tüm büyük firmalar bu pazarda yer almak için ürünler çıkartıyor. Akıllı ev konusunda standartlar oturmuş değil belki ama 2017’den itibaren göreceğimiz bazı gelişmeler, bu konuda seve seve para harcamamıza yol açacak.

Şimdiden Amazon Echo ve Google Home gibi sesle kumanda edebileceğimiz dijital asistan cihazlarını satın alabiliyoruz. Bir de bunlar evin ısıtma, eğlence, mutfak ve banyo cihazlarına kumanda etmeye başladıklarında işimizin ne kadar rahatlayacağını bir düşünün.

Sesli komut vererek klimayı veya televizyonu açıp kapatabileceğiz. Yapay zekaya “bana kahve yap” dediğimizde kahve makinesi kendiliğinden çalışacak. Yatarken “iyi geceler” dediğimiz anda ışıklar azalarak sönecek, evin kapısı otomatik kilitlenecek ve hırsız alarmı kendi devreye girecek. Buzdolabında süt bittiyse dijital asistan en sevdiğiniz marka sütü internetten size sormadan kendi sipariş edecek.

Bu sistemler yavaş yavaş gerçek oluyor, fiyatlar da gelecek senelerde hızla düşecek. Akıllı ev tamam ama otomatik kahve servisi için robotları bekleyenler varsa, o henüz mümkün değil. Şimdilik ancak prototiplerini gördüğümüz Honda Asimo gibi robotlar, kısa süre içinde akıllı evlerin birer parçası olmayacak. Ev robotları için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...