btbilgi

Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm, CES 2017 tüketici elektroniği fuarında bir tanıtım toplantısı düzenledi. Firmanın en yeni Snapdragon 835 mobil işlemcisinin tanıtıldığı toplantıda CEO Stephen Mollenkopf sahne aldı ve ilginç açıklamalarda bulundu. Mollenkopf’a göre 5G teknolojisi, insanlık tarihinde elektrikten sonraki en büyük gelişme olarak değerlendirilecek.

Her ne kadar artık her gün akıllı drone’lar, otonom otomobiller ve yenilenebilir enerji konusunda haberler görmeye alışmış olsak da, hala tarihi kökten değiştirecek bir sonraki büyük yenilik ortaya çıkmış değil. Bazı gelecek vizyonerleri yapay zekanın bu devrimsel teknoloji olduğunu savunuyor, Qualcomm ise sırrın iletişimde yattığına inanıyor.

3G ağları ile akıllı telefonların kullanım alanlarında büyük gelişmeler oldu. 4G teknolojisi ile mobil cihazlarda video paylaşım ve izleme yayıldı. 5G ise bize tamamı birbirine bağlantılı milyonlarca cihazın yer aldığı bir geleceğin kapılarını açacak. Mollenkopf konuşmasında “5G ağı tonlarca çeşit cihazı birbirine inanlmaz hızda, ölçekte ve karmaşıklıkta bağlayacak.” İfadesini kullanıyor. “Böylece tarihte elektriğin veya otomobilin keşfinde olduğu gibi, devasa ekonomileri ve komple toplumları etkileyecek bir etkiye sahip olacak” diyerek durumun önemini açıklıyor.

Qualcomm: “5G teknolojisi elektrikten sonraki en büyük buluş”

5G teknolojisi ile 4K çözünürlükte bir film 18 saniyede indirilebilir hale gelecek. Sinyal gecikmesi 1 milisaniyeye kadar düşürülebilecek ve Qualcomm ürünleri de bu alanda her türlü mobil cihazda 5G yeteneği sunacak. Firmaya göre bu teknoloji üç alanda önem kazanacak: Sanal gerçeklik, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) ve hızın zorunlu olduğu kritik teknoloji alanları (otonom arabalar ve sağlık gibi).

Qualcomm toplantıda ayrıca Snapdragon Flight geliştirme platformunu da tanıttı. Bu platform uçan drone’ları geliştirmek için onlara çeşitli yetenekler eklemeyi hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.