btbilgi

Tesla’nın inşası devam eden fabrikası Gigafactory lityum iyon batarya seri üretimine başladı. Bataryalar Tesla Model 3, Powerwall 2 ve Powerpack 2 ürünlerin için kullanılacak. Tesla, tek başına tüm dünyada üretilen lityum iyon (li-ion) bataryaların toplamı kadar üretim yapmayı hedefliyor.

Dünyanın toplam üretimi kadar batarya üretecek
Tesla Gigafactory'nin tamamlanmış bölümlerinde Powerwall montajı ve lityum iyon (li-ion) batarya üretimi yapılıyor.
Tesla Gigafactory’nin tamamlanmış bölümlerinde Powerwall montajı ve lityum iyon (li-ion) batarya üretimi yapılıyor. Fotoğraf: Tesla

Bu fabrikada üretilecek olan bataryalar, Tesla’nın bu yıl üretimine başlayacağı Model 3 araçlarında, evler için enerji depolama sistemi Powerwall 2’de, büyük şirketler ve hatta şehirler için enerji depolama sistemi Powerpack 2’de kullanılacak. Tesla’nın ön sipariş patlaması yaşadığı Model 3 otomobillerin zamanında teslim edilebilmesi için kendi batarya fabrikasının üretime başlaması büyük bir adım, çünkü Panasonic ile batarya üretiminde iş ortaklığı bulunan Tesla’nın üretim hacmini artırılabilmesi ve Model 3 siparişlerinin teslimatlarını yetiştirilebilmesi için kilit bir nokta olacak. Tesla, lityum iyon pil üretiminin yıllık 35 GWh kapasitenin üzerine kadar çıkarmayı hedeflediğini söylüyor. Bu da neredeyse tüm dünyadaki batarya üreticilerinin toplam üretim kapasitelerine eşdeğer bir rakam anlamına geliyor.

Gigafactory’nin inşaatına 2014 yılında başlanmış ve resmi açılışı geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Fabrikada ilk etapta Powerwall ürünlerinin montajı başlamış ve yeni nesil bataryaların seri üretimi için hazırlıklar yapılmaya başlamıştı. Bu hazırlıklar, özellikle evlerde ve otomobillerde kullanılacak olan Panasonic ile birlikte geliştirdikleri silindir yapıdaki ‘2170’ kodlu batarya hücrelerinin maliyet performans optimizasyonu ve seri üretim hatları ile ilgili idi. ‘2170’ batarya hücrelerinin seri üretim öncesi test ve kalite güvence amaçları ile kalifikasyon üretimine ise Aralık ayında başlanmıştı.

Gigafactory bir yandan faaliyete başlamış olsa da, fabrika tamamlanmış olmaktan henüz oldukça uzak bir noktada. Tesla, fabrikayı farklı fazlarda devreye almayı tercih ediyor. Bu sayede şu anda batarya üretmeye başlarken, çok daha yüksek batarya üretme ihtiyacı oluşması halinde üretim hattını ölçekleyebilme esnekliğine sahip oluyor. Şu anda fabrikanın yüzde 30’dan daha az bir kısmı tamamlanmış halde ve 176 bin 515 metrekare alan kaplıyor. Tesla, fabrikanın farklı katlarını da kullandığı için şu anki toplam operasyonel alanının 455 bin metrekare olduğunu belirtiyor.

Üretim otomasyon ile sağlanıyor
Gigafactory'de üretim otomasyon ile sağlanacak. Gigafactory aynı zamanda 6.500 kişiye istihdam sağlayacak.
Gigafactory’de üretim otomasyon ile sağlanacak. Gigafactory aynı zamanda 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak.

Tesla’nın Gigafactory’si sadece artan talebi karşılamada fayda sağlamayacak, aynı zamanda üretimi otomasyon ile yapacağı için batarya maliyetlerinde de önemli bir azalma sağlayacak. Otomasyon sayesinde, üretim hatası ve standarda uymadığı için ıskartaya ayrılacak ürün miktarı da çok az olacak. Tesla, fabrikanın otomasyon ile üretim yapacak olmakla birlikte Gigafactory’de 6 bin 500 kişinin istihdam edileceğini de vurguluyor.

400 bin Model 3 siparişi aldı
Tesla Model 3 üretimine 2017 yılı ortasında başlanacak. İlk siparişlerin teslimine 2017 sonunda başlanması bekleniyor.
Tesla Model 3 üretimine 2017 yılı ortasında başlanacak. İlk siparişlerin teslimine 2017 sonunda başlanması bekleniyor.

Tesla Model 3’ü geçtiğimiz yıl Mart ayında duyurmuş, aracın 35 bin dolar başlangıç fiyatına sahip olacağını, en az 340 km menzile sahip olacağını ve sürücüsüz seyahat edebilen bir araç olacağını açıklamıştı. İlk siparişlerin 2017 yılı sonunda teslim edileceğine dair tarih verilerek, araç için 1.000 USD ödeme ile ön sipariş kabul etmeye başlamıştı. Tesla geçtiğimiz yıl, yaklaşık 400 bin adet Model 3 rezervasyonu yaptığını açıkladı. Tesla bu rezervasyonlardan yaklaşık 400 milyon USD gelir elde etmiş oldu. Tesla’nın internet sitesinde Model 3 için rezervasyon alınmaya devam edilirken, üretimin 2017 yılı ortalarında başlayacağı ve yeni rezervasyonların 2018 yılı ortalarında ya da daha sonrasında teslim edileceğinin bilgisi yer alıyor.

Tesla Enerji’nin ilk ürünleri Powerwall ve Powerpack

Tesla Powerwall, evlerin 7 ve 10 kWh arasında değişen kapasitelerde elektrik enerjisi depolamasını sağlıyor. 2017 yılı ortasında satışa sunulması beklenen Powerwall 2 modeli ise 14 kWh ile kapasiteyi iki katına çıkaracak.
Tesla Powerwall, evlerin 7 ve 10 kWh arasında değişen kapasitelerde elektrik enerjisi depolamasını sağlıyor. 2017 yılı ortasında satışa sunulması beklenen Powerwall 2 modeli ise 14 kWh ile kapasiteyi iki katına çıkaracak. Fotoğraf: Tesla

Tesla, otomobil haricinde ikinci bir ürün grubunu 30 Nisan 2015’te duyurdu. Evler, iş yerleri ve kamu kurumlarının kullanımına yönelik ürünlerin yer alacağı bu grubu ‘Tesla Enerji’ (Tesla Energy) olarak adlandırılırken, evlerde enerji depolamak için kullanılacak ürünün ismi PowerWall olarak açıklandı. 7 kWh ila 10 kWh arasında değişen kapasitelerde olan PowerWall’ın 2017 yılının yaz aylarında 14 kWh kapasiteli ve tam entegre invertere sahip yeni modeli Powerwall 2’nin piyasaya sunulması bekleniyor.

Powerwall, evler için kesintisiz güç kaynağı olarak hizmet verirken, enerjiye talebin fazla olduğu zaman dilimlerinde konutlardan şebekeye elektrik satılmasına da imkan verecek. Bu sayede konutlar, elektriğin ucuz olduğu saatlerde elektriği depolayarak ya da rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği elektriği depolayarak kullanabilecek ve talebin yüksek olduğu zaman dilimlerinde de satışından gelir elde edebilecekler.

Elektrik depolama ürünlerinin yaygınlaşmasının aynı zamanda ülkelerin elektrik üretimi ihtiyacını da azaltacak, talebin yüksek olduğu zamanlarda arz sağlayıcı bir etkisi olacağı değerlendiriliyor. Bu sebeple ülkelerin bu yatırımları teşvik etmesi bekleniyor.

Örneğin İsveç, geçtiğimiz yıl Kasım ayında, evlerinde enerji depolama ünitesi kuran vatandaşlarına 50 bin İsveç Kronu’na kadar (20 bin TL) maliyetin yüzde 60’ının devlet tarafından ödenerek teşvik sağlanacağını açıkladı.

Powerpack 100 kWh’e kadar enerji depoloma kapasitesi ile şirketlere ve kamu kuruluşlarına hizmet veriyor. Powerpack 2 modelinin iki katı kapasiteye sahip olacağı belirtiliyor.

Powerpack ise büyük şirketlerin ve hatta şehirlerin enerji depolama ihtiyacına cevap vermeyi hedefliyor. Powerpack, Model S’den uyarlanmış bir soğutma ve ısıtma sistemi ile inşa edilmiş 16 ayrı pil takımından oluşuyor. Powerpack de enerjinin ucuz olduğu saatlerde elektriği depolayarak, fiyatın yüksek olduğu saatlerde kullanılmasını amaçlıyor. Aynı zamanda kesintisiz güç kaynağı olarak hizmet veriyor. Güneş enerjisinden elde edilen elektriği depolamak için de kullanılabiliyor. Her pil takımı 100 kWh’e kadar enerji depolama kapasitesine sahip ve çok sayıda pil takımı birlikte kullanılarak ihtiyaca uygun şekilde ölçeklenebiliyor. Tesla’nın yeni nesil Powerpack 2’nin ise ilk modelin 2 katı kadar, yani 200 kWh kapasitede olacağı belirtiliyor. Tesla’nın blogunda yer alan bir paylaşıma göre, Tesla bugüne kadar 18 ülkede toplam 300 MWh kapasitede sistemi kurmuş bulunuyor.

Gigafactory 2 Avrupa’da kurulacak

Tesla, bir mega fabrika da Avrupa’da kuracağını açıklamıştı. Fabrikanın nerede kurulacağını 2017 yılında açıklayacağını duyuran şirket, Gigafactory 2 olarak adlandırdığı Avrupa üretim tesisinde otomobil ve batarya üretimi yapacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Fatih Üniversitesi İngilizce MBA programında master derecesini aldı. İş yaşamına BYTE Türkiye dergisinde başladı. Computerworld dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Hürriyet Gazetesi'nin e.Yaşam ekinde yardımcı editör olarak görev aldı. Fintek A.Ş. (Ziraat Teknoloji) ve İnnova A.Ş.'de Kıdemli Pazarlama İletişim Uzmanı olarak çalıştı. 2017 Ocak ayı itibarı ile xTRlarge ekibine kıdemli editör olarak katılan Hüseyin Gönüllü evli ve Kerem isimli bir erkek çocuk babasıdır.