btbilgi

Eski bir Snapchat çalışanı, firmasını kullanıcı istatistiklerinde oynama yapmak ile suçlayarak dava açtı. Anthony Pompliano isimli eski Snap Inc. görevlisi, firmayı satın almayı planlayan yatırımcılara daha iyi durumda gibi gösterilebilmesi için çeşitli rakamların şişirildiğini iddia ediyor.

Firma yakın zamanda halka açılacak ve şimdiden 25 milyar dolar fiyat biçiliyor. Pompliano, şirket yöneticilerinin, firmanın değerini daha yüksekten gösterebilmek için böyle bir yönteme gittiklerini söylüyor. Açılan dava ile ilgili dokümanda hangi istatistiki bilgilerin nasıl değiştirildiği hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Fakat bu bilgilerin bir kısmı Snap Inc. trafından yapılan bir itiraz üzerine halka açılmamış durumda.

Snapchat temsilcisi Mary Ritti yaptığı açıklamada, dava başvurusunu incelediklerini ve sadece kafadan üretilmiş bilgiler içerdiğini söylemiş. Firmanın inancı, bu durumun işten haksız şekilde çıkarıldığına inanan eski çalışanın kötü niyetli bir davranışı olduğu.

Pompliano’nun açıklamasına bakılırsa firma CEO’su Evan Spiegel yakın zamana kadar kullanıcı istatistikleri ile ilgilenmiyormuş bile. Halka açılma sözkonusu olup da, bu rakamların şirket değerine etki edeceği farkedildiği anda bakış açısı değişmiş. Snapchat geçen sene günlük aktif 150 milyon kullanıcıları olduğu ve sisteme günde 10 milyar video yüklendiği verilerini belirtmişti. Pompliano, Imran Khan başta olmak üzere Snapchat yöneticilerinin çeşitli yatırımcı gruplara durumu iyi gösterebilmek için çeşitli kullanıcı rakamlarında oynama yaptığını iddia ediyor.

The Guardian’ın haberine bakılırsa Anthony Pompliano firmada çalışmaya başladıktan üç hafta sonra, Eylül 2015 tarihinde işten çıkartılmış. Pompliano ayrıca firmanın kendisi hakkında karalama kampanyası yürüttüğünü ve “ beceriksiz” olarak gösterilmeye çalışıldığını da ifade ediyor. Eski Snapchat çalışanı açtığı dava ile popüler sosyal medya firmasından maddi ve manevi tazminat talep ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.