btbilgi

Küresel iklim değişikliği etkilerini her sene biraz daha fazla göstermeye başlıyor. Dünyanın ortalama ısısının yükelmesi, karbondioksit seviyelerinde artış, bitkilerin mevsimsel sınırların dışında davranışları gibi bir çok konu artık daha fazla konuşuluyor. İşte National Geographic kanalı da bu değişikliğin hem dünya hem de Türkiye için önemini bir belgesel ile anlatıyor.

“İklim Meselesi” isimli belgesel, üç bölümlük özel bir seri olacak. İlk bölüm 8 Ocak Pazar günü saat 20:00’de National Geographic kanalında yayınlanacak. İlk bölümde iklim değişikliğinin sebepleri inceleniyor ve her gün kullandığımız elektriğin nasıl elde edildiği, nerelerde kullandığımız ve nasıl tükettiğimiz gibi sorular ele alınıyor. Ülkemizdeki fosil yakıtların tüketimi ve HES Projesi de inceleme altına alınacak konulardan.

NatGeo’da iklim değişikliği belgeseli başlıyor

İkinci bölümde İstanbul’un su döngüsü izleyicilere aktarılacak ve kuraklıkla mücadele etmek durumunda kalan çiftçilerin yaşadığı zorluklar yerinde görüşlerle iletiliyor. Serinin son bölümünde ise Türkiye’nin sürdürülebilir enerji kaynakları kapasitesi ve doğal enerji bakımından avantajları anlatılıyor olacak.

Belgeselde konularında uzman olan İklimbilimci Levent Kurnaz, TEMA Vakfı Genel Müdürü ve İklim Değişikliği Uzmanı Doç. Dr. Barış Karapınar, Açık Radyo Programcısı ve Yayın Yönetmeni Ömer Madra ve WWF İklim ve Enerji Programı Danışmanı Mustafa Özgür Berke gibi isimlerin görüşlerine de yer verilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.