btbilgi

Vücudunuza aynı yara bandı gibi takılıp sağlık durumunuzu takip eden küçük cihazlar, şimdiye kadar ancak bilimkurgu filmlerinde görülebilirdi. Ama Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (King Abdullah University of Science and Technology – KAUST) bir ekip, çıkartma biçiminde uygulanabilen yeni bir sensör ürünü geliştirdiğini açıkladı.

Ekibin geliştirdiği teknoloji ile, çıkartma tarzında yapışkan yüzeylere yüksek verimli ve çeşitli özelliklere sahip elektronik devreler basabiliyor. Her biri neredeyse minik birer bilgisayar olan bu yapılar, farklı sensörleri içinde barındırıp yapıştırıldığı yerden veri toplayabiliyor. Konuyla ilgili araştırmanın sonuçları, Advanced Material Technologies isimli bilimsel yayında bir rapor olarak yer almış durumda.

Araştırma ekibinin lideri Muhammed Hüseyin, bu yeni teknolojiyi şöyle anlatıyor: “Tüm cihaz bileşenlerini, yani sensörler, veri işleme elektronikleri, batarya ve anteni tek parçada toplamaya uğraştık. Kendi başına çalışabilir olması gereken bu cihazın yumuşak ve esnek yüzeylere monte edilmesi ciddi bir sorun.” Ekip bu sorunu, geçirgen sıvı mürekkep ve özel bir üç boyutlu yazıcı kullanarak devreler oluşturma ile çözmeyi başarmış. Plastik benzeri yüzeylere basılan devreler hem bükülebiliyor, hem de ince alüminyum şeritleri ile sensör görevi görüyor.

Çıkartma biçiminde elektronik sensör ile sağlıkta devrim
Kaynak: KAUST

Üretilen cihazlar hastaların sağlık durumlarını pratik şekilde takip etmek için kullanılabilir. Üzerlerine basılacak farklı sensörlerle ısı, nabız, basınç gibi farklı değerleri ölçmek mümkün oluyor. Ekip üyelerinden Galo Torres Sevilla bu özelliği şöyle ifade ediyor, “Basınç ölçen bir çıkartmayı araba lastiğine tutturup sürüş boyunca oluşan farklılıkları ölçebilirsiniz. Sonra aynı çıkartmayı lastikten alıp yatağınıza yapıştırabilir ve gece boyunca uyku sırasındaki hareketlerinizi ölçmede kullanabilirsiniz.”

Muhammed Hüseyin bu teknolojinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ama ileride farklı ürün gruplarında çok büyük yenilikçi yaklaşımlara yol açacağından umutlu olduklarını söylüyor. Esnek elektronik çıkartmaların ileride ucuz sağlık çözümleri başta olmak üzere değişik sektörlerde yer bulacağı kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.