btbilgi

Yapay zeka denince akla ilk olarak insanlar ile mücadele edebilecek, belirli alanlarda eğitilmiş olan yazılımsal robotlar geliyor. 1996 ve 1997 yıllarında dünya basınının odağı olan IBM’in etkileyici satranç yapay zekası Deep Blue ile o zamanların bir numaralı satranç oyuncusu Gary Kasparov arasındaki maç, belki de bir devrin başlangıcını haber veriyordu. Üzerinden 20 yıl geçtikten sonra, bu kez Google imzası taşıyan AlphaGo  yapay zekasının adını duyuyoruz.

2500 yıldan daha önce ortaya çıkan Go oyunu, bugün dünyanın en eski masaüstü oyunu. Buna rağmen pek çok insana göre dünyanın en kompleks, en stratejik ve zeka gerektiren masaüstü oyunu. Bu alandaki dünyanın en parlak zekalarına meydan okuyan ise Google mühendisleri tarafından yaratılan AlphaGo yapay zekası.

Deep Blue’nun daha akıllı torunu

Deep Blue’nun Kasparov’a diz çöktürmesi tarihte ilk olsa da AlphaGo yapay zekasının dünyanın en iyi Go oyuncularından Lee Sedol’u yenmesi ve dünyanın 1 numarası Ke Jie’nin “Beni yenemez” demesi gündem yaratmıştı. Görünen o ki, Google yapay zekası dünyanın bir numarasını aslında çoktan yenmiş bile.

alphago siralama 2
AlphaGo şu anda dünya sıralamasında 2. sırada

Dünyanın en iyi oyuncularının yer aldığı iki online Go platformunda Master (Usta) ve Magister (Efendi) takma adlarını kullanan ve toplamda 60 oyun üst üste kazanıp hiç maç kaybetmeyen kişinin Google yapay zekası AlphaGo olduğu açıklandı.

29 Aralık’tan bu yana dünyanın 3 numarası Park Jung-hwan, 5 numarası Iyama Yuta ve 1 numarası Ke gibi isimler ile karşılaşan AlphaGo her maçını kazandı. 4 Aralık günü test bittiğinde 60 maç (1 tanesi bağlantı kopması nedeniyle berabere) namağlup olarak sonlanmıştı.

2500 yıllık bilgeliğin ötesinde

Dünyanın bir numarası Ke Jie ise yenildiği kişinin yapay zeka olduğunu öğrendiğinde “İnsanlar kendilerini geliştirmek için bu yapay zekadan çok şey öğrenebilirler. 2500 yıllık insan bilgeliği bu yapay zeka ile yarışamıyor.” yorumunu yaptı.

İki platformda denenen Master ve Magister’ın daha beta aşamasında olan geliştirilmiş iki farklı AlphaGo sürümü olduğu tahmin ediliyor. Önümüzdeki yıllarda daha da geliştirilmesi beklenen yapay zekanın başta Starcraft II olmak üzere pek çok farklı oyuna dahil edilip insanlar ile mücadele etmesi bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.