btbilgi

Google’ın artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) teknolojisi Tango, şimdiye kadar tek bir akıllı telefonda destekleniyordu. Lenovo bu teknolojiyi kullanan ilk telefon olan Phab 2 Pro’yu piyasaya sürmüştü. Bundan böyle piyasada bir Tango destekli telefon daha olacak, Asus firmasının Zenfone AR modeli.

Lenovo Phab 2 Pro ilk Tango destekli akıllı telefon olabilir belki ama kullanıcılar pek de memnun değiller. İlk izlenimlere göre, Phab 2 Pro’nun orta seviye Snapdragon 652 işlemcisi ve 4GB’lik belleği artırılmış gerçeklik uygulamaları için yetersiz kalıyor. Örnek olarak, Matterport Scenes üç boyutlu AR tarayıcı uygulamasının telefonda bellek yetersizliği yüzünden kapandığı belirtiliyor. Ayrıca Phab 2 Pro’nun 6,4 inçlik ekranının günlük kullanım için fazla büyük olduğu yönünde şikayetler de var.

Hem AR hem de VR için tek akıllı telefon: Asus Zenfone AR

Asus firması tüm bunlara cevap olarak üst seviye özelliklere sahip Zenfone AR (ZS571KL) modelini duyurdu. Bu cihazda 64 bitlik Snapdragon 821 çipseti (2.35Ghz), Adreno 530 grafik işlemci, 8GB bellek seçeneği (dünyada ilk Asus bunu sunuyor) ve 5,7 inçlik Super AMOLED WQHD (2560×1440 çözünürlük) ekran bulunuyor. Artırılmış gerçeklik platformu Tango, bu özelliklere sahip bir telefonda çok daha rahat çalışabiliyor. Telefonun arkasında 23MP ana kamera dışında, Tango’nun kendi sensör ve kamerası da yer alıyor.

Cihazın 32/64/128 veya 256 GB’lık, normalin 3 katı hızlı UFS 2.0 özellikli depo kapasitesi ile satın alabileceksiniz. Ayrıca üzerindeki MicroSD girişi ile depo alanı 2 TB’ye kadar artırılabiliyor. 3.300mAh kapasiteli bataryaya 8MP selfie kamerası, NFC ve Qualcomm hızlı şarj özelliği eşlik ediyor. Zenfone AR modeli işletim sistemi olarak Android 7.0 Nougat kullanıyor.

Hem AR hem de VR için tek akıllı telefon: Asus Zenfone AR

Ama akıllı telefonun en dikkat çekici yanı, Tango dışında Google’ın sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) platformu olan Daydream’i de desteklemesi. Yani Zenfone AR telefonu firmanın Daydream gözlüğüne takıp VR uygulamalarını da rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz. Cihazın AR ve VR yeteneklerini aynı anda kullanamayacağınız açıkça belli. Fakat telefon bu hali ile piyasadaki tek örnek olacak gibi duruyor. Asus bu üst seviye akıllı telefonu bu senenin ikinci çeyreğnde piyasaya sürmeye hazırlanıyor, fiyatla ilgili ise bilgi verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.