btbilgi

Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasındaki en çok konuşulan noktalardan biri, satın alınan bir çok ürünün ABD’de üretilmiyor olmasıydı. Trump bu konuda düzenlemeler yapılacağını defalarca ifade etmişti. Apple firmasına, iPhone üretimini ABD’ye kaydırması yolunda yaptığı baskılardan daha önce bahsetmiştik. Trump ile zamanında takışan Elon Musk ise Tesla firmasında bu yönde iyileştirmelere gidiyor. Firmanın şu anda Panasonic’den alınan bataryalarla üretilen Model 3 elektrikli arabası, yakında üretime geçecek Gigafactory sayesinde bir ABD ikonu haline gelebilir.

Washington’daki Amerikan Üniversitesi dahilindeki Kogod İşletme Okulu’dan yapılan bir araştırma, otomobillerin “ne kadar Amerikan” olduğunu hesaplamış. Bu hesaplama bir otomobilin kaç tekil parçasının ABD’de üretildiği ve kaç parçanın Ar-Ge işlerinin ABD’de yapıldığı gibi 7 kriter üzerine oluşturulmuş. Araştırmanın sonuçlarına göre en geleneksel “Amerikan” arabalar olarak görülen Buick Enclave, Chevrolet Traverse ve GMC Acadia bile ancak yüzde 90 oranı yakalayabilmiş. Yani bu arabaların toplam parçalarının yüzde 10’u ABD dışından geliyor.

Tesla Gigafactory (Ocak 2017 itibarı ile)

Tesla firmasının elektrikli arabalarını bu sıralamada düşüren en önemli parça bataryaları. Firmanın Model S ve Model X arabalarında bulunan 18 bin 650 lityum-iyon batarya hücresi, Japon iş ortağı Panasonic tarafından üretiliyor. Bu da bu arabaların “Amerikan arabası” sıralamasında düşmesine yol açıyor. Ama firmanın Nevada’da kurulan batarya fabrikası Gigafactory’de üretilmeye başlanan yeni ‘2170’ kodlu bataryalar durumu değiştirecek. Bu bataryalar Model 3 elektrikli arabalara takılmaya başlayınca, bu modelin “Amerikan”laşma oranı hızla yükselecek ve yüzde 95’leri bulacak deniliyor.

Bu gelişme ile “en Amerikan” otomobil, bir elektrikli araba olabilir. Trump ABD başkanı seçildikten sonra kurduğu Strateji ve Politika Forum ekibine Elon Musk’ı da dahil etmişti. Bahsedilen durumun, Tesla’nın Trump yönetimi ile olan ilişkilerini daha da geliştirmeye yarayacağı tahmin ediliyor. Gigafactory fabrikasının yaratacağı ek işgücü de, yine Trump yönetiminin özel sektörden beklediği çabalardan biri ile uyumlu olması da iyiye işaret.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.