btbilgi

Kuzey Amerikan Uzay Araştırmaları Ajansı (NASA) bazen hakkında pek bir şey bilinmeyen nesnelerin peşine düşmeyi seviyor. Yeni duyurulan Lucy ve Psyche isimli iki görev de tam bu konuya denk düşüyor. Kurum 2021 ve 2023 yıllarındaki bu uzay görevleri ile, Güneş Sistemi’nde bulunan ilginç Trojan asteoridlerini ve metalden oluşan 16 Psyche asteroidini araştıracak.

İki NASA görevi de kurumun uzun süredir devam etmekte olan Discovery programının bir parçası. Bu serideki görevler küçük, hızlı tamamlanacak ve ucuz olacak (her biri 450 milyon dolar bütçeli) şekilde planlanmış. Lucy ve Psyche görevlerini öne almak için, NASA’nın Venüs görevleri ertelenmiş durumda. Bu da kurumun Trojan ve 16 Psyche asteroidlerine verdiği önemi ifade ediyor.

Trojan asteroidlerinin isimleri Yunan mitolojisindeki Truva Savaşı’ndan geliyor. Jüpiter’in civarında bulunan bu asteroid grubu, dev gezegenin çevresinde yörüngede dönmektense onu takip ediyor gibi görünüyorlar. Lucy görevindeki robot uydu bu tuhaf asteroidlerin altı tanesine ziyaret gerçekleştirecek. Bu asteroidlerin NASA açısından ilgi çeken yanı hem Jüpiter’e göre konumlarındaki farklılık, hem de renk ve spektrum verilerindeki çeşitlenmeler. Şimdiye kadar uzay araştırmaları tarihinde sadece 6 asteroide ziyaret yapıldığını belirten NASA yetkilileri, bir seferde bu kadar çok kütlenin incelenebilmesini önemli buluyorlar.

NASA'nın yeni robotları gizemli Trojan astroidlerini araştıracak
16 Psyche asteroidinin tahmini bir illüstrasyonu

Diğer küçük görev olan Psyche ise, 2023’de Güneş Sistemi’ndeki ana asteroid kuşağında bulunan ilginç bir kütleye gidecek. 16 Psyche ismindeki bu asteroid sistem çapında rastlanan kendine has tek örnek. Çünkü gözlemlere bakılırsa bu asteroidin tamamı metalle kaplı. Bilimadamları 16 Psyche’ın aslında, dış katmanları kozmik bombardımanlarla yokolmuş bir gezegenin merkez kalıntısı olduğuna inanıyorlar. Şu ana kadar benzer bir şey görülmediği için, asteroidin yüzeyinin neye benzeyeceği veya görev robotuna nasıl tepki vereceği bilinmiyor.

Asteroidlerin bu kadar yakından incelenmesinin sebepleri arasında, gelecekte madencilik alanında kullanılma planları yatıyor. Dünya üzernde hızla tükenen değerli madenlerin, asteroidlerde bolca bulunduğu saptanmış durumda. Ayrıca gelecekte Ay veya diğer gezegenlere kurulacak olası koloniler için hammadenin, Dünya’dan yollanmasındansa asteroidlerden elde edilmesi de sözkonusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.