btbilgi

Dünyada Uber’in büyük başarı sağlamasının ardından Uber benzeri bir çok uygulama piyasaya çıktı. Türk girişimci Ertunç Çiriş’in geliştirdiği Olev, ülkemizde Uber’e güçlü bir alternatif olmayı planlıyor.

Olev, şehir içinde adresten adrese ulaşım alanında ilk yerli uygulama olma özelliğini taşıyor. Olev’in araçlarının tamamı  9+1 yolcu kapasitesine sahip. Olev’in şöforleri lisanslı ve kayıtlı. Olev temiz ve konforlu araçlarla öne çıkmayı planlıyor. Olev’in yolculuğun sonunda ödenecek tutarın yolculuk başlamadan önce yaklaşık olarak gösterilmesi ve rotanın harita üzerinde takip edilebilmesi gibi özellikleri bulunuyor. Olev Kurucusu Ertunç Çiriş “İstanbul’da adresten adrese ulaşımın zahmetsiz, güvenli, yasal ve yerli markası olmayı planlıyoruz” diyor.

Olev Kurucusu Ertunç Çiriş
Olev Kurucusu Ertunç Çiriş

iOS ve Android tabanlı mobil cihazlarda çalışan Olev’i kullanmaya başlamak için, yolcunun gideceği adres bilgisini girmesi ve ‘Çağır’ butonuna dokunması yeterli oluyor. Sonrasında kullanıcı yolculuk sonunda ödeyeceği yaklaşık tutarı ve rotayı görüntüleyip işlemi onaylıyor ve bulunduğu konuma en yakın araç sistem tarafından yönlendiriliyor. Yaklaşık bekleme süresi ile birlikte aracın konum bilgisi de uygulama ekranında gerçek zamanlı izlenebiliyor. Aracın ulaşmasının ardından başlayan yolculuk boyunca, sürücü rotayı kendi mobil cihazı üzerinden takip ettiği için, yol tarif etmeye de gerek kalmıyor. Belirtilen adrese ulaşılması ile birlikte seyahat bedeli kullanıcının kredi kartından otomatik olarak çekiliyor. Yolcunun sürücüyü ve aracı puanlayabilmesi sadece Olev standartlarını sağlayanların hizmet vermesine yardımcı olurken, sürücülerin de yolcuları puanlayabilmesi hizmet kalitesinin her zaman yüksek kalmasında önemli rol oynuyor. Olev’le ilgili çalışmalar bir yıl önce başladı ve uygulama 2016’nın Kasım ayında kullanıma sunuldu.

 Olev’de sisteme kayıtlı 250 araç bulunuyor. Firmanın hedefi bir yıl içinde toplam araç sayısını 1.500’e çıkarmak.

Ertunç Çiriş, Olev’in diğer rakiplerinden farkını şöyle açıklıyor: “En önemli özelliklerimizden birinin tamamen yasal bir zeminde hizmet sunmak olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de kurulu bir şirket olarak kazancımızın vergimizi ödüyoruz ve sadece kazancının vergisini ödeyen araç sahipleri ile çalışıyoruz. Ek olarak, araçların konforu ve temizliği ile sürücülerin yaklaşımı gibi hizmet kalitesini kapsayan konularda da son derece iddialıyız. Öte yandan, Etiler ve Bebek gibi semtlerde de çok kısa süre içinde araç temin edebiliyoruz.Başlangıcı İstanbul ile yaptık. İlerleyen dönemde İzmir, Bursa ve Ankara illerini de Olev ağına ekleyeceğiz.”

 Olev sürücüsü olmak kolay değil. Olev’le çalışmak isteyen araç sahiplerinden 12 farklı belge talep ediliyor. Bunların arasında, Olev Araç/Müşteri Sözleşmesi, sürücü sabıka kaydı, koltuk sigortası, psikoteknik belgesi gibi belgeler de bulunuyor. Bu belgelere sahip olmayan, kurulu şirketi bulunmayan, fatura kesmeyip vergi ödemeyen araç sahipleri Olev ile kesinlikle çalışamıyor.

 Şu an Olev’in bireysel kullanıcı sayısı 5 bini aşmış durumda. Olev 2017 sonunda 200.000 bireysel kullanıcıya ulaşmayı öngörüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.