btbilgi

Tarım teknolojileri en hızlı yükselen sektörlerden biri, geleneksel yöntemler yerlerini artık ileri teknoloji içeren metodlara bırakıyor. Çiftçiler yenilikçi cihazlar ve sistemlerle hem ürünlerini hem de çevrelerini daha iyi tanıyabiliyorlar. Daha önce ihtiyaçları bile olduğunu bilmedikleri bir çok çözüm karşılarına çıkıyor. İşte bu alandaki en dikkat çeken 4 yeniliği kısaca ele aldık.

Tarımın geleceğine yön vermekte olan 4 yenilikçi teknoloji

Tarlalardaki sensörler

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) alanındaki gelişmelerden tarım da payını alacak. Daha şimdiden yenilikçi çiftçiler tarlalarındaki nemi, ısıyı, hava koşullarını ve toprak kalitesini ölçen sensör paketleri kullanmaya başladılar bile. Bu sensörleri satan firmalar, genelde kurulması kolay ürünler geliştiriyorlar. Ayrıca elinizdeki tablete tüm sensörlerden gelen veriyi çekip analiz yapmayı da kolaylaştıran uygulamalarla eşliyorlar.

Bu sensör cihazlarına örnek olarak Arable firmasının PulsePod’u gösterilebilir. Tek cihazda 40 farklı veri toplayabilen bu sistem, yağış durumundan topraktaki su miktarına, mikroiklim değişikliklerinden aşırı ısı farklılıklarına kadar bir çok bilgiyi topluyor. Ayrıca askeri seviyede güvenliğe, 7/24 kablosuz bağlantıya ve esnek analiz yeteneklerine sahip.

Tarımın geleceğine yön vermekte olan 4 yenilikçi teknoloji

Bina içi ve evde tarım

Dünya çapında tarım ürünlerinin yüzde 20’si şehir bölgelerinden elde ediliyor. Peki bunu daha da artırıp daha verimli hale getirmenin yolu nedir? Milyar dolarlık bina içi tarım ve hidroponik sektörü. Evlerde veya özel tesislerde üretilen yasal hint kenevirinin (canabis) oluşturduğu yine milyar dolarlık pazar da buna dahil. Hint kenevirinin medikal kullanımı çeşitli ülkelerde yavaş yavaş yasallaştıkça, iç mekan tarım pazarı da ona bağlı şekilde büyüyecek. Leaf bu pazardaki yenilikçi firmalara örnek verilebilir.

Hidroponik tarımda bitkilerin kökleri havada, boşlukta veya suda duruyor. Bitkiler büyümek için ihtiyaçları olan maddeleri, özel su dağıtım sistemleri ile alıyorlar. Toprağa gerek görmeyen bu yöntem, herkesin evlerde kendi yiyeceklerini yetiştirebilmesi için çok pratik cihazlarla yayılmakta. Kameralar ve sensörlerle desteklenen hidroponik tarım sahaları, teknolojinin kontrolü altında her geçen gün artmakta.

DEVAM: Yenilebilir böcekler ve robot çiftçiler

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.