btbilgi

2015 yılında otomotiv firması Ford elektrikli araçlar için 4,5 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını söylemişti. 13 farklı model üzerine çalıştığını ifade eden firma, bugün yaptığı bir basın açıklaması ile bunların 7 tanesini duyurdu.

  • Bu 7 modelin biri firmanın F-150 pickup kamyonetinin hibrid elektrikli versiyonu olacak, bu model ihtiyaç duyulduğunda arazide mobil jeneratör görevi de görecek. Mobil jeneratör işlevi, Nissan’ın geçen sene duyurulan EnGuard konseptinden yola çıkılarak tasarlanmış. Aracın motoru, firmanın kendi EcoBoost teknolojisine sahip. Kuzey Amerika ve Orta Doğu’da satılacak bu modelin çıkış tarihi 2020 olacak.
  • Bir diğer model elektrikli ve 480 kilometre mesafeye sahip SUV sınıfı bir araç olacak. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya pazarlarında yer alacak, 2020’den itibaren satışa çıkacak.
  • Duyurulan modeller arasında Ford’un popüler spor arabası Mustang için hibrid bir versiyon da var. Bu otomobil V8 motora ve geliştirilmiş tork kontrolüne sahip olacak. 2020’den itibaren sadece Kuzey Amerika pazarına sunulacağı söylendi. Bu model klasik Mustang’in yerini almayacak, sadece bir alternatif olacak.
  • Ülkemizde de popüler olan ticari araç modellerinden Transit Custom için de bir hibrid versiyon anons edildi. Bu versiyon 2019’dan itibaren çeşitli Avrupa ülkelerinde satışa sokulacak.
  • İki yeni hibrid elektrikli polis aracı üzerine çalışıldığı da ifade edildi. Bunlardan biri firmanın Chicago’da bulunan merkezinde üretilecek. İki polis aracı da Ford’un aynı merkezdeki güvenlik birimi tarafından donatılacak ve polis güçlerine hazır hale getirilecek.
  • Son olarak da firma 2021 yılında piyasaya süreceği yüksek volüm üretimli yepyeni bir otonom arabadan sözediyor. Hibrid bir model olacak bu arabanın, daha çok Uber benzeri taksi veya paylaşımlı araç uygulamalarında kullanılması hedefleniyor.

Açıklamaları yapan Ford CEO’su Mark Field, firmanın Michigan eyaletindeki fabrikasında 700 milyon dolarlık bir genişletme yapılacağını bildirdi. Bu genişletme sadece yeni duyurulan elektrikli ve hibrid arabaların üretimi için planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.