btbilgi

2016 yılı Microsoft için çok başarılı bir yıl oldu. Firma yeni yazılım ve donanım ürünleriyle büyük satış rakamlarına ulaştı. Ayrıca başarılı satın almalar yapan firma piyasada kendinden çok söz ettirdi. 2017 yılında Microsoft’un kurumsal IT’ye ağırlık vereceği ve kurumsal Microsoft uygulamalarının Windows’un ötesine taşınarak çapraz platform ürünler haline gelmesi bekleniyor.

BT yöneticileri için 2017 yılı tam bir geçiş yılı olacak. Windows 2016 Server yeni duyuruldu ve ona geçiş belli bir zaman alacak. Windows 2016 Server tamamen veri merkezi ve bulut bilişime odaklanmış bir sunucu işletim sistemi olarak göze çarpıyor. Microsoft, Windows 2016 Server’ı buluta geçiş sürecinde önemli bir araç olarak kullanacak. Kullanıcılar Windows 2016 Server’a geçtiklerinde mevcut uygulamalarını ve iş güçlerini sanal sunuculara aktaracaklar. Bu uygulamalar Windows Nano Server’ın çok az kaynak kullanan yapısından faydalanacak. Açık kaynak kodlu .Net Core ile de çapraz platform uygulama geliştirmek çok kolaylaşacak. Konteyner modeline geçildikten sonra uygulamalarınızın bulutta mı, yoksa lokal makine de mi çalıştığının hiç önemi olmayacak.

Microsoft 2017’de platformları birleştirecek
Azure Stack

2017’de Microsoft’un sunacağı en büyük yeniliklerden birisi Azure Stack olacak. “Kutu içinde bulut” olarak adlandırılan bu çözüm hem donanım hem de yazılımdan oluşuyor. Dell ve HP sene ortasında Azure Stack donanımlarını piyasaya süreceklerini açıkladılar.

Bulut üzerinde yazılımların ve donanımların yönetimi ise Microsoft’un bulut tabanlı yönetim yazılımı Intune tarafından yapılacak. Intune’un yakında akıllı telefonları da desteklemesi bekleniyor. Böylece IT yöneticileri bulut üzerindeki tüm cihazları yönetebilecek.

Microsoft, 2017’de çapraz platform uygulama geliştirmeye büyük önem verecek. Xamarin, Visual Studio’nun içine entegre edilmesiyle Windows, Android, IOS, MacOS ve Linux’da çalışan uygulamalar kolayca geliştirilebilecek.

İşbirliği yazılımları 2017’de çok kullanacağımız yazılımlardan olacak. Office 365, Skype ve LinkedIN beraber çalışacak ve kullanıcılara beraber çalışma ortamı sunacak.

Microsoft 2017’de platformları birleştirecek
Windows Hello

Microsoft bu sene güvenlik çözümlerine de büyük önem vermeyi planlıyor. Firmanın yeni güvenlik anlayışını cihazların güvenliği ötesinde insanların güvenliği oluşturuyor. Günümüzde insanlar birden fazla cihazla çalışıyorlar. Microsoft’un güvenlik çözümleri her cihazda kişiselleştirilmiş güvenlik sunacak. Ayrıca FIDO 2.0’ın yaygınlaşmasıyla Windows Hello biometrik çözümü uygulamalara entegre olacak ve kullanıcı adı şifre yerine biometrik kullanıcı doğrulama kullanımı artacak.

Microsoft geçtiğimiz Ekim ayında biten 2017 mali yılı birinci çeyreğinde 22,3 milyar dolar gelir açıklamıştı. Bu rakam bir sene önce 21,7 milyar dolardı. 2017’de Microsoft’un gelirlerindeki artışın devam etmesi bekleniyor. Görünen o ki 2017’de Microsoft’un yıldızı tekrar parlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.