btbilgi

Güney Kore’li teknoloji firması Samsung için 2016 sorunlu bir yıl oldu. Galaxy Note7 modeli akıllı telefonların ardı ardına yanması firma için büyük bir krize yol açtı. Firma bu konuda kapsamlı bir araştırma yürütmekteydi ve bu araştırmanın sonuçları bu ay içinde tüm dünya ile paylaşılacak.

Galaxy Note7 akıllı telefonlar 2016’nın Ağustos ayında piyasaya çıkmıştı. Samsung normalde Eylül ayında yaptığı lansmanı, Apple’ın iPhone 7’sini egale edebilmek için ilk kez erkene aldı. Fakat ilk satışlardan itibaren cihazların aşırı ısındığına dair haberler gelmeye başlamıştı. Ardından da çeşitli kullanıcılardan üst üste cihazlarının ateş aldığı raporlar düşmeye başladı.

Samsung acilen cihaz değişimine gitti ama müşterilere yeni verilen cihazlar da sorunlu çıktı ve problemler artmaya başladı. Firma sorunu önce Note7’de kullanılan bataryalardan birinin üreticisine bağladı. Ama farklı üreticilerden bataryalar da aynı şekilde yanmaya başlayınca, Samsung cihazın küresel dağıtımını durdurdu. Ardından da cihaz iadesi programını başlattı ve müşterilere isterlerse başka modeller verildi veya para iadesi yapıldı.

Galaxy Note7 sorunu Samsung’a milyarlarca dolar zarara uğrattı. Firma Ekim ayında yaptığı açıklamada yıllık karlarında 5,1 milyar dolarlık bir düşüş beklediğini söyledi. Ama cihazın bataryasının neden yandığı konusunda bir türlü açık bir rapor gelmemişti. İşte şimdi Güney Kore kökenli JoongAng Ilbo gazetesinin haberine bakılırsa, Samsung bu araştırmanın sonuçlarını Ocak ayında duyuracak. Bu bilgi, firmanın uğradığı maddi zararı karşılamayacak ama müşterilerinin kaybedilen güvenlerini biraz da olsun tazeleme konusunda işe yarayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.