btbilgi

Her türlü mobil cihaza işlemci üreten Qualcomm firması, bu pazarda en büyük paya sahip. Orta, orta-üst ve üst seviyedeki neredeyse tüm akıllı telefon modellerinde firmanın Snapdragon serisi işlemcileri bulunuyor. Firma en yeni mobil işlemcisi Snapdragon 835 modelini, bu hafta 5 Ocak’da başlayacak CES 2017 (Consumer Electronics Show) fuarında tanıtmak niyetindeydi.

Fakat Videocardz.com sitesindeki habere göre, bu yeni işlemcinin özellikleri ve performans bilgileri fuardan önce sızdırılmış. Qualcomm şimdiye kadar yeni işlemci ile ilgili genel bilgiler vermişti. 10nm FINFET teknolojisi ile üretilecek Snapdragon 835, bir önceki versiyona göre yüzde 27 daha yüksek performansa, yüzde 40 daha düşük güç tüketimine ve yüzde 30 alan verimliği artışına sahip.

Sızdırılan sunum sayfalarına bakılırsa, işlemcinin kalbini oluşturan 8 çekirdekli Kyro 280 CPU sanal gerçeklik uygulamalarında, app yüklemelerinde ve web gezintilerinde yüzde 20 daha yüksek performans sağlayacak. 8 çekirdeğin performansı geliştiren dördü 2.45GHz hızında; 1.9 GHz hızındaki diğer dördü ise uygulamaların daha verimli çalışmasını sağlayacak. Bir önceki Snapdragon 820’deki 4 çekirdekli Kryo CPU bileşenleri ise göreceli olarak 2.15GHz ve 1.6GHz hızlarındaydı.

Snapdragon 835 işlemcinin grafik altyapısını oluşturan Adreno 540 GPU ise maksimum 4K ekranlarda saniyede 60 kare video oynatabilecek. Bu versiyonda Snapdragon 820’ye göre grafiklerde yüzde 25 daha yüksek performans bekleniyor. Güç tüketiminde ise 2014 yapımı 801 işlemciye göre yüzde 50 daha az enerji tüketimi öngörülmüş. Ayrıca işlemcinin üzerinde dünyanın ilk 16x gigabit seviye LTE modem çipi de bulunuyor. İşlemcinin 2017’de hangi akıllı telefonlar ve cihazlarda yer alacağı bilgisi ise büyük ihtimalle CES 2017 fuarına kaldı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.