btbilgi

Türk internet kullanıcıları yüksek bedeller ödeyerek internet servislerinden faydalanıyor. Çeşitli firmalardan yüksek hızlarda fiber internet hizmeti alan müşteriler, aylık belli bir miktar indirme veya yüklemeyi aştığı zaman ise Adil Kullanım Kotası (AKK, diğer deyişle Adil Kullanım Noktası – AKN) uygulaması devreye giriyor. Servis sağlayıcıların otomatik devreye aldığı bu uygulama ile kullanıcının hızları yüzde 10’dan daha düşük bir noktaya indiriliyor.

Bu konuda kullanıcılar uzun zamandır BTK’dan bir iyileştirme bekliyordu, ama şimdiye kadar kesinleşmiş bir şey yoktu. 2016’nın Eylül ayında yapılan bir açıklamada AKK-AKN uygulamasının kaldırılması için 2018 sonu öngörülmüştü. Fakat bu uygulamanın kaldırılacağı, sonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından resmi olarak onaylandı.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Adil Kullanım Kotası uygulamasının kaldırılacağını teyit etti. O tarihe kadar da yeni düzenlemeler ile bir geçiş süreci bulunacak. BTK’nın 27.12.2016 tarihli yayınladığı kararda uygulamanın kaldırılacağı tarih olarak 31.12.2018 gösteriliyor. Kararda o zamana kadarki süreçte gerçekleşecek iyileştirmeler de anlatılmış.

1 Mayıs 2016 itibarı ile servis sağlayıcılar genişbant internet tarifle ve paketlerinde daha yüksek AKK-AKN hızları sunmak durumunda. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere, en düşük 8 Mbit’lik pakette bile Adil Kullanım Kotası dolması sonrası indirme hızı 3 Mbit olacak. Paketteki kullanılan hız yükseldikçe, orantılı olarak AKK-AKN sonrası indirme hız limite de yükselecek. Mesela fiber internet kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği 50 Mbit’lik pakette, kota aşımı durumunda hız 3 Mbit’e değil, 16 Mbit’e indirilecek.

İnternette Adil Kullanım Kotası 2018’de kaldırılacak
Kaynak: 2016/DK-THD/518 no’lu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu karar dosyası

BTK’nın kararında gece 02:00 ve sabah 08:00 saatleri arasında yapılacak dosya indirme işlemlerinin Adil Kullanım Kotası miktarlarına dahil edilmeyeceği de aktarılmış. Ayrıca eğer kotayı doldurmuş ve gün içinde daha düşük hıza inilmiş bile olsa, bu saatler arasında yine normal paket hızınızda indirme yapmak mümkün olacak. Bu kararın uygulama tarihi olarak da 1 Mayıs 2017 ifade edilmiş.

BTK bir diğer taraftan servis sağlayıcıların sattığı internet paketlerindeki açıklamaların daha şeffaf ve anlaşılır olması ve AKK-AKN içermeyen paket seçeneklerinin artırılmasını da şart koşuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.