btbilgi

Bir ara çok popüler olan bilek çalıştırıcı Powerball oyuncaklarını hatırlıyor musunuz? Bunlar hem bilek ve kol ağrılarına iyi geliyordu, hem de ışıklı, sesli versiyonları ile çok eğlenceli aletlerdi. İşte aynı fikirsen yola çıkan Alex Novik isimli girişimci, bu aletlere elektrik üreten bir motor ekleyip portatif bir şarj cihazına çevirmiş ve adını da HandEnergy koymuş.

Elektriklerimizin sıkça kesildiği şu dönemde her türlü ekstra şarj cihazı çok ilgi görüyor. Ama ekstra şarj cihazlarını da yine prize takıp dolduruyoruz. İşte HandEnergy bunların arasında özellikle öne çıkıyor çünkü sadece bilek çevirme hareketi ile telefonunuzu şarj edebiliyor. Cihazın içinde aynı Powerball’daki gibi çift yönlü jiroskop bulunuyor. Cihazın içindeki motoru özel starter çemberi ile çalıştırıyorsunuz. Ardından bileğinizi yavaşça çevirdikçe motor dakikada 5 bin devirle dönmeye devam ediyor ve böylece elektrik üretiyor.

Cihazın yaratıcısı Novik, bunun günlük hayatta devamlı kullanılacak bir şarj aleti olmadığını itiraf ediyor. Çünkü içindeki bataryanın tam dolması bir saat sürüyor. Ama küçük ve taşıması kolay olduğu için, elektrik kesintilerinde, doğa gezilerinde veya şarj aleti bulamadığınız acil durumlarda en son çare olarak çok işe yarayabilir. HandEnergy’nin içindeki batarya 1.000mAh gücünde, yani telefonunuzu tam doldurmak mümkün olmayacak ama 2-3 saat devamlı kullanım ile bu da pek sorun yaratmayacaktır.

Cihazın piyasaya çıkma sürecinde düzenlenen Kickstarter kampanyası başarıyla tamamlanmış. Kampanya sayfasında verilen bilgiye göre HandEnergy cihazı 2017’nin Mayıs ayında piyasaya çıkacak ve tanesi 99 Euro fiyatla satılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.