btbilgi

Bütün gelişmiş ülkeler yeni uzay yarışı olan Mars’a erişme hayalleri kuruyor. Gelişmekte olan ülkeler sınıfındaki Çin ise 2020 yılında Mars’a uydu atıp, 2030 yılında ise uzay araştırrmalarında lider olmaya niyetli. Şimdiye kadar Mars konusunda dünyaya açık planları bulunan iki kurum var, NASA ve SpaceX; ikisi de ABD kökenli.

Çin Ulusal Uzay Kurumu yöneticisi Wu Yanhua’nın yaptığı açıklama, ülkenin bu konuda ne kadar iddialı olduğuna işaret ediyor. İlk Mars uydusu 2020 civarında yolculuğa çıkacak. Bu görevde Mars yüzeyine bir rover araç ile inmek ve incelemelerde bulunmak hedeflenmiş. İkinci bir Mars görevinde ise bir Çin aracı gezegen yüzeyinden çeşitli örnekler toplayacak ve Dünya’ya geri dönecek.

Önemli hedeflerden biri ise Ay’a insanlı bir görev gerçekleştirmek. Çin bunu 2018 yılı civarında başarmış olmak için hazırlıklarını yapıyor. Ayrıca uzay yarışı planları arasında Jupiter ve uydularına araçlar göndermek de var.

ABD ve Rusya ardı ardına uzay görevleri tamamlarken, yükselen güç Çin bu konuda biraz geri kalmıştı. Rusya 1957’de Sputnik 1 ile uzaya ilk uyduyu atan ülke oldu. ABD ise 1969 yılında Ay’a insanlı inişi gerçekleştirdi. Çin ancak 1970 yılında ilk uydusunu yörüngeye sokmayı başardı. Ama anlaşılan bu dev yarışta artık geride kalan ülkelerden biri olmak istemiyorlar. Bakalım 2030 yılında Mars’a astronot gönderen taraf SpaceX mi, yoksa Çin mi olacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.