btbilgi

Cihazlar arası uyum çok önemli

Sanal gerçeklik donanımlarında aranan özelliklerden biri de, farklı teknolojilerin birbirileri ile uyumlu çalışmaları. Bu konuda Şahiner uyumluluk garantisi veriyor. Ama kullanıcının rahat hareket edebilmesi için önceliklerinin “kablosuz VR” cihazları olduğunu da ekliyor. Yani Samsung Gear VR gibi, akıllı telefonlarla beraber kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri. Şahiner bunu açıklarken “Piyasadaki ‘high end’ dediğimiz gözlükler (Oculus Rift, Playstation PSVR, HTC Vive gibi) genellikle tek başlarına çalışmıyorlar ayrıca ekstra sistem gerektiriyorlar. Hem gözlükler hem de altyapı ile son kullanıcının VR deneyimi oldukça pahalı bir hal alıyor. Bizim sistemimiz Bluetooth destekli tak-çalıştır bir sistem olacağı için, hem PC hem de akıllı telefonlarda kolaylıkla kullanılıyor” diyor.

Teknolojik olarak yenilikçi yaklaşımı bir yana, WalkOVR firmalaştığı andan itibaren çeşitli iş ortakları ile özel içerikler hazırlanıyor olacak. Ayrıca şu anda piyasadaki PC oyunlarının WalkOVR ile birlikte kullanılması için de çözümler geliştiriyorlar. Şahiner bir oyuncu olarak bu konuda çok tutkulu ve WalkOVR deneyimini şöyle anlatıyor: “Counter Strike içerisinde düşmanı kendi bedeninizi kullanarak kovalamanın hayalini siz de kurmuş olmalısınız. FIFA oynarken artık Messi’yi kendi vücudunuz ile kontrol edebilecek, evinizden çıkmadan halı saha maçları yapabilecek, Elder Scrolls içerisinde o devasa haritalarda gerçekten yürüyüp, koşabileceksiniz.”

Sanal gerçeklikte yürüyün, koşun, zıplayın: WalkOVR

WalkOVR’ın bugünü ve yarını

WalkOVR konsepti şimdiye kadar İTÜ ARI Teknokent’ten yatırım, Turkcell ve StartupLive’dan da ödül almış. Bu sayede 2017 yılı Haziran ayında Avrupa’nın en büyük teknoloji festivallerinden ‘Pioneers’ta sunum yapma fırsatına kavuşmuşlar. Bunlara dayanarak kısa dönemdeki hedefleri ekiplerini genişletmek, cihaz için daha profesyonel bir ürün tasarım, Türkiye’deki üreticiler ile işbirlikleri ve kendilerine özgü elektronik parçalar hazırlamak. Uzun dönemli hedefleri ise dünya çapında sanal gerçeklik denildiğinde akla ilk gelen donanım tedarikçilerinden biri olabilmek.

Şahiner WalkOVR cihazı ile ilgili bir fiyat ve piyasaya çıkış tarihi veremiyor. Ama benzer yabancı ürünleri çok dikkatle takip ettiklerini ve fiyat politikasının herkesin karşılayabileceği bir noktada olmasına dikkat edeceklerini aktarıyor. “Genel olarak şu mantık ile hareket ediyoruz: Biz de oyuncuyuz, hayatımız boyunca çok sayıda ürüne fiyat etiketi sebebiyle yanaşmadık çünkü fiyatı yarattığı değerin çok üstündeydi. WalkOVR’da bu olmayacak; objektif bir gözle fiyat etiketini yarattığı değere göre koyacağız” şeklinde konuyu özetliyor.

Sanal gerçeklikte yürüyün, koşun, zıplayın: WalkOVR
Tuğra Şahiner

Yazılım ve donanım geliştiricilere, WalkOVR ekibine katılmak için güzel bir fırsat, xTRlarge aracılığı ile Şahiner bir duyuru yapıyor: “Projemize ilgi duyan ve bizim sahip olduğumuz aşka eşdeğer bir aşkla bu projede çalışmak isteyen arkadaşlarımız varsa info@walkovr.com adresine mail atabilirler. Özellikle makine ve elektronik mühendisi arkadaşları bekleriz; yalnız bir ön şartımız var. Daha önce gerçekten alanlarında ürün geliştirme deneyimleri olması gerek. Paylaşabilecekleri en az 2 projeleri olması gerekiyor yani gerçekten tasarım ve/veya üretim adımlarında bulunmuş olmalılar.”

Projeyi WalkOVR.com adresinden takip edebilir ve yakın gelcekte başlanacak Beta test sürecine katılmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Özel seçilmiş bu grupta yer alacak şanslı kullanıcılardan biri, firmadan özel bir hediye de kazanacak. Eğer sanal gerçekliğe meraklı ve oyuncu ruhlu biriyseniz, bu fırsatı kaçırmamanızı öneriyoruz. Belki de sanal geçeklik alanında tarih yazılmasına yardımcı olma şansınız olabilir.

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...