btbilgi

Önümüzdeki teknoloji trendlerine baktığımızda herkesin en çok dikkatini çeken konulardan biri sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) oluyor. 2016’da ilk ciddi gözlük ürünleri piyasaya çıktı ama yüksek fiyatları ve çalışmak için ihtiyaç duydukları pahalı PC özellikleri sebebiyle çok hızlı şekilde yayılmıyorlar. Uzmanlar sanal gerçeklik teknolojisinin asıl yükseleceği yılın 2017 olacağını belirtiyor. İşte bu alanda ülkemizde de gelecek seneden itibaren kendisinden çokça bahsettireceğine inandığımız bir startup var: WalkOVR

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik eğlence sektörü başta olmak üzere sağlık, mühendislik, tasarım gibi bir çok alanda çok farklı uygulamalar ile sıkça kullanılır olacak. Gerçek hayatta deneyimleyemediğimiz her şeyi ileri grafik teknolojileri ile sanal ortamda yaratıp deneyimlemek mümkün. Ama gözlüklerin henüz ağır ve büyük olması bir yana, sanal gerçeklik uygulamalarının çok önemli bir sınırı var. Sanal dünyada hareket edebilseniz bile, gerçek dünyada yerinizde durmak zorundasınız. İşte WalkOVR bu sorunu çözmek için özel bir donanım olarak karşımıza çıkacak.

2017 başında firma kuruluşu tamamlanacak bir girişim olan WalkOVR, Tuğra Şahiner ve Engin Sözer’in ortak çalışması. İkisi de sıkı birer oyuncu ve sanal gerçeklik dünyalarında müthiş şeyler yapılabileceğini düşünüyorlar. Ama yukarıda bahsettiğimiz sanal dünyada gerçekmiş gibi hareket etme kullanıcılar için önemli bir sorun; Tuğra Şahiner işte buradan yola çıktıklarını söylüyor. Aslında sanal dünyada hareket etme fikri yeni değil, geçtiğimiz senelerde konsept olarak ortaya çıkan Virtuix Omni, Cyberith Virtualizer ve KATVR donanımları bunu gerçeğe çeviriyor. Fakat Şahiner kendi fikirlerinin bunların üçünden de farklı olduğuna inanıyor.

Sanal gerçeklikte yürüyün, koşun, zıplayın: WalkOVR
Soldan sağa: Virtuix Omni, Cyberith Virtualizer, KATVR

Sanal gerçeklikte nasıl hareket edilir?

Omni, Virtualizer ve KATVR sistemlerinin üçünde de ortak nokta hem ağır, hem büyük olmaları ve düşük sürtünmeli olmaları. Yani sanal gerçeklikte oyun oynarken, bir yandan da sanki bir buz pistinde hareket etmeye, yürümeye ya da zıplamaya çalışıyorsunuz. Ama Şahiner WalkOVR’ın farkını hafif, küçük, düz ve yüksek sürtünmeli olması ile tanımlıyor. Benzer ürünler 100-200 kg ağırlığında iken, WalkOVR cihazı maksimum 40 kg olacak şekilde planlanmış. Ağır ürünlerin müşterilere yollanması da lojistik olarak büyük sorunları beraberinde getiriyor. Diğerleri koca bir salon koltuğu kadar yer kaplarken, WalkOVR kolayca kargolanabilecek ve kullanılmadığında taşınıp kaldırılacak kadar pratik bir çözüm olacak.

Şahiner’in hayali, ürünün dünyanın ilk yüksek sürtünmeli ve düz hareket platformu olması. Ürünü şöyle anlatıyor: “İki parçadan oluşan, giyilebilir bir mekanik sistem. Mekanik alt parçalar sizin yer değiştirmenizi engelleyen ama aynı zamanda yürümenize de izin veren bir sistem; elektronik sensörler vasıtasıyla da sizin yaptığınız hareketleri algılayıp dijital dünyaya aktarıyoruz. Böylece gerçek yaşamda odanızın bir tarafında serbestçe yürüyebiliyor, koşabiliyor, eğilip zıplayabiliyorsunuz. Odanızın duvarına çarpma riskiniz yok ve biz yaptığınız tüm hareketleri algılayıp sanal gerçekliğe aktarıyoruz.”

Dikkat: Ürünün son hali değildir, sadece bir parçasının taslak görüntüsüdür.

Ürün henüz geliştirme aşamasında olduğu ve çok yenilikçi bir çözüm getireceği için, Şahiner ve Sözer tam anlamı ile hazır olmadan herhangi bir görsel veya teknik imaj vermek istemiyorlar. Ama cihazın düz yüzeyli olmasının önemli bir avantajı var. Omni gibi benzer sanal gerçeklik hareket donanımları iç bükey yüzeyli ve kullanıcıyı dengede tutuyor, merkeze çekiyor ve kaygan zeminde yürüme hissini artırıyor. Şahiner ise insanların normalde düz yüzeylerde yürüdüğüne dikkat çekiyor. Bu yüzden de gerçek hayattaki gibi adım atabileceğiniz farklı bir teknik geliştirmişler. WalkOVR’da ayakkabınıza takılacak özel bir mekanizma, ayağınızı geri çekmenize izin verecek. Böylece durduğunuz yerde rahatça yürüyecek, 360 derece etrafınızda dönecek, hatta koşacaksınız.

DEVAM: WalkOVR için parlak bir gelecek

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...