btbilgi

Türkiye bira pazarı son yıllara kadar endüstriyel üretim ve ithal bira çeşitleri ile yürüyordu. Diğer bir yanda butik şarap üreticilerinin de artışı ile alkol tüketiminde sadece marka değil, ‘lezzetin’ belirleyici olması seçimlere yeni bir yön çizmeye başladı. 

Farklılaşan damak tatları, yeni arayışlar ve butik üreticilerin açtığı pazar segmentindeki çeşitlilik, sektördeki oyuncuların ürün gamını da çeşitlendirerek yeni lezzetleri pazarda görmemize neden oldu.

Türkiye’de son 10 yılda gördüğümüz lezzet odağındaki değişim ve farklı lezzet arayışları ile gelen bu dönüşüm Avrupa’da 40 sene ve daha öncesinde başlıyor. Bizde son 10 senede hayata geçmiş örneklerini gördüğümüz ve butik üreticilerin açtığı yolda, endüstriyel markaları da etkileyen yeni arayışlar pazarı da çeşitlendirerek büyütüyor.  

Türkiye’nin bilinen bira markaların dışında ve bu işe amatör olarak başlayarak butik birada aile işletmesi olarak ilk olan Gara Guzu, Craft birada farklı bir pencere açtı. 

‘Craft’ sözlük anlamı olarak hem sanat hem de beceri anlamına geliyor. Yerel üretimlerle yapılan bu tarz biralar da aslında bir nevi sanat ve beceri içeren ürünler. Bu yüzden biraya kendi yaratılıcığınızı katabiliyorsunuz.

Gara Guzu’nun üreticileri Besi Ailesi. Ürettikleri tatlar ve dönemsel ürünlerle fark yaratan, yarattığı farklılıklarla taklit edilen Gara Guzu iki yıldır pazarda bilinir ve değişik tatlara meraklı bir kitlenin gözdesi durumunda.

Akgonca Besi aslında profesyonel bir aşçı; doğduğu yer olan Karşıyaka sonrasında Fransa, Cannes’da kariyerine devam ediyor.  Ataç Besi ise tıp eğitimi almış ama hayatını İstanbul’da etkinlik yönetimi üzerine şekillendirmiş. Üniversite yıllarında başlayan arkadaşlıkları birbirlerine çok uzakken bile kopmamış.  

Akgonca hanımın ana vatan özlemi Ataç Bey ile yollarını tekrar birleştirmiş. Önce bir çift, sonra bir aile olmuşlar. İkisinin de amacı büyük şehirden kaçmak olunca Ataç Bey’in memleketi Muğla’ya yerleşmişler. İzmir-Muğla yolu üzerinde merkezden 15 km uzakta üretim tesisleri, 10 km uzakta yaşam alanları Yeşilyurt var.

Zeytinyağından başlayan biraya uzanan yol

Muğla’ya yerleşme sebeplerinin arasında şehirden kaçmanın yanında ‘Zeytinyağı üretelim’ fikri var. Her güzel yapılan iş gibi, zeytin de emek isteyen bir iş. Besi ailesi önce oradan buradan devşirdikleri zeytin ağaçlarını elle toplayabilir hale getirmişler.  Hayata bakış açıları onları zeytinyağında da farklılık yapmaya yöneltince soğuk sıkma ürünü diğer ülkelerde nasıl yapıyorlar diye Güney Amerika’ya yerinde incelemeye gitmişler.

Brezilya, Arjantin, Şili ve Güney Amerika’nın aşağı kısımları derken, orada gördükleri en temel farklılık her yamacın zeytininin ayrı ayrı sıkılarak değerlendirilmesi olmuş. Zeytinyağının gerçek tadının alınabilmesi için bile kullanılan malzemeden, yağı süzecek malzemeye kadar dikkat edilmesi gereken çok nokta var. 

Besi çifti bu işi usulüne uygun yapmanın, Türkiye şartlarında zor olacağını düşünürken, zeytinin ve zeytinyağının iyisi için takip ettikleri yolda karşılarına amaçları olabilecek farklı bir alan çıkar.  Hemen hemen her çiftlikte kendilerini yerel üretim biralar karşılamakta.

“Bir bungolovda yapılan ev yapımı biralar ‘yaşlı teyzeler’ tarafından ziyaretçilere sunuluyordu” diye betimliyor Akgonca Hanım.  İçtikleri taze biraların tatlarından etkilenen çift “Neden olmasın” diyerek yola çıkar. Akıllarında bu geleneksel yöntemleri Türkiye tatları ile birleştirmek vardır. 

DEVAM: “Üretim izni beklerken iki çocuk yaptık”

Yorumlar

btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.