btbilgi

Otomotiv devlerinden Ford’un en yeni otonom arabasını Ocak ayının başındaki dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’de göstermesi bekleniyordu. Ama firma fikir değiştirip yeni nesil Fusion Hybrid modelininin ikinci versiyonunu erkenden tanıtmaya karar verdi.

Kendi kendine gidebilen Fusion Hybrid’in bir önce gösterilmiş versiyonu, tepesindeki pistona benzer sensör çıkıntıları ile dikkat çekiyordu. Ford mühendisleri bu sensörleri çok daha normal görünen parçalarla değiştirmişler. Aracın hala tuhaf çıkıntıları mevcut ama çoğu açıdan ilk bakıldığında standart bir Ford Fusion’dan ayırt etmek mümkün değil.

Ford’un otonom araçlar programı yöneticisi Chris Brewer, araçtaki geliştirmelerin başında daha geniş görüş alanı ve daha fazla işlem gücü olduğunu söylemiş. Fusion Hybrid artık önde ve arkada iki futbol sahası büyüklüğünde alana hakim olabiliyor. Araç üzerindeki 360 derecelik LiDAR tarayıcı, ön-arka kameralar ve kısa-uzun mesafe radar sensörleri sayesinde çevresini daha iyi görüyor. Tüm sensörlerden gelen veriler üç boyutlu bir harita oluşturuyor ve aracın saatte 1 terabyte veri işleyen yeni bilgisayarı da buna bakarak nereye gideceğine ve ne yapacağına karar veriyor.

Firma şu anda bu arabaları ABD’de California, Arizona ve Michigan eyaletlerinde test etmekle meşgul. 2017 yılında testleri İngiltere ve Almanya başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine de taşıyacak. Üç sene önce başlatılan Fusion Hybrid projesinin hedefi, 2021 yılında taksi servisleri için şehir içinde sorunsuz şekilde kullanılabilecek ideal otonom arabayı yaratmak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.