btbilgi

Bilim sektörünün en gizliliği seven firmalarından Apple, Aralık sonu itibarı ile yayımladığı bilimsel makalesi ile herkesi şaşırttı. Firma bir süre önce yapay zeka teknolojileri üzerine çeşitli makaleleri herkese açacağını bildirmişti. İşte bu yöndeki ilk adımı da sonunda atmış durumda.

Cornell Universitesi web sitesinde yayımlanan bilimsel makale, yapay zekaya sentetik imajlar aracılığı ile nesne öğretme tekniklerini ele alıyor. Makaleye göre grafik teknolojisindeki gelişmeler sayesinde artık makine öğrenme alanında gerçek imajların kullanılmasına gerek kalmadı. Yapay zekanın nesne öğrenme sürecinde gerçek imajlar kullanılması, öğrenilmesi istenen nesne ile ilgili kafa karıştabilecek aşırı ayrıntı üretilmesi anlamına gelebiliyor. Üretilmiş (sentetik) imajlar ise kontrollü olduğu için öğrenme sürecini basitleştiriyor ve hata miktarını azaltıyor.

Gerçek hayattan alınmış imajların her biri için, öğrenme süreci boyunca bir insan tarafından birçok etiket oluşturulmalı. Ama üretilmiş imajlar daha en baştan etiketlenmiş ve kategorize edilmiş olduğu için bilgi beraberinde hazır geliyor. Bu da yapay zekanın her seferinde insan müdahalesi olmadan kendi kendine nesneleri öğrenebilmesini kolaylaştırıyor. Apple araştırmacıları bu yöntemi “Simulated+Unsupervised learning” (Taklitli+Gözetmesiz öğrenme) ismi ile geliştirmişler.

Firmanın yayımladığı makaleye Apple mühendisleri olan Ashish Shrivastava, Tomas Pfister, Oncel Tuzel, Wenda Wang, Russ Webb ve Josh Susskind imza atmışlar. Bu makale sayesinde, operasyonlarını hep bir gizlilik perdesi altında yürüten firmanın, bundan böyle yapay zeka endüstrisine daha fazla katkıda bulunacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.