btbilgi

Sitemizin xTR Vizyon isimli bölümünde çok değerli uzmanların blog yazılarına yer veriyoruz. Yazılımdan sağlık sektörüne, bilişim endüstrisinden motorsiklete kadar farklı konuları ele alan yazılar büyük ilgi görüyor. 2016’da Vizyon bölümünde en fazla okunmuş ilk 5 makaleyi derlemek istedik, aşağıda bu bilgilendirici yazıları bulabilirsiniz.

 

1) Değerlere dokunmak (Nuri Murat Avcı)

“Şirketlere genel tavsiyem şu oluyor. Personelin değer haritasını çıkarın ve hangi değerlerde kümelendiklerini bulun. Şirketin değerlerine ne kadar uzak ya da yakın olduklarını tespit edin. Şirket değerlerine yaklaşmaları, ama bu arada kendi değerlerini yaşatmaları için neler yapılabileceği konusunda kafa yorun. Eylem planları hazırlayın ve eyleme geçin.”

 

Motorsiklet için aksesuar alırken yanlış seçimler yapmayın

2) Aksesuar alırken yanlış seçimler yapmayın (M. Berker Güngör)

“Motosiklet biniciliği ayrı bir dünyadır. Kendi kültürü, donanımları, adetleri, yöntemleri vardır. Mesela hayatında ilk kez kask takacak bir insanın, kalkıp da doğru seçim yapmasını, kaskını doğru şekilde kullanmasını bekleyemezsiniz. Yol gösterilmesi gerekir. Ama zaten bu hep böyledir, eline ilk kez Android telefon alan bir insanın tüm ayarları gözü kapalı yapmasını bekleyemezsiniz.”

 

Diyabet takip yöntemleri ve yeni teknolojik cihazlar

3) Diyabet tedavisinde yenilikler ve yeni düşünceler (Doç. Dr. Muammer Karadeniz)

“Sağlıklı olmak, huzurlu ve mutlu bir yaşamın en önemli bir ögesidir. Bir ülkenin insanlarının sağlıklı olması o ülkenin en büyük zenginliğidir. Teknolojideki hızla ilerlemeyle beraber tıp dünyasında yeni gelişmelerle tedavisi mümkün olmayan birçok hastalığa ışık tutmakta ve yeni bilgilerle biz hekimleri ve hastaları heyecanlandırmaktadır. Bizde bu durumda medikal yeni gelişmeler ile ilgili “Medical Innovation News“ adı altında bir blog ile alanında tecrübeli ve yenilikleri izleyen, yenilikler için çaba gösteren değerli bilim adamlarının makalelerine yer vermeyi amaçladık.”

 

4) Yazılımcının Seyir Defteri: Hangi teknolojiye hangi yazılım? (Necmettin Begiter)

“Program yazmak, program ne kadar basit olursa olsun, karmaşık, kapsamlı ve uzun bir süreçtir. O kadar kapsamlıdır ki, “bir yazılımın karmaşıklığı, yazılımcısının beyin kapasitesiyle sınırlıdır” gibi komik -ama bir o kadar da doğru- bir cümleyle anlatılabilir. Sadece bu da değil. Araba almak isteyen bir insanın çok sayıda seçeneği olması gibi, yazılım hazırlamak isteyen insanın da çok seçeneği vardır (üstelik araba almak isteyenden çok daha fazla sayıda).”

 

5) En acınacak yaratık ‘insan’ (Ergun Zoga)

“En acınacak zavallı yaratık,  insandır. Doğumu ile birlikte birilerinin oyuncağı olmak kaderine mahkûmdur.  Kendi dinamikleri ile gelişip büyümek özgürlüğünden mahrum, dışındakilerinin güçlü etkileri ile şekillenmekten başka şansı yoktur. İlk yontulmaya, ana-babasının eliyle muhatap olur. Şekillendirilme eyleminin ilk adımı; diğerlerinden ayrılması için zorunlu olarak kullanılması gerekli  olan ad’dır.  İstese de istemese de, beğense de beğenmese de  kendisine  verileni taşımaya mahkûmdur. “

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.