btbilgi

Bir yabancının gözünden Türkiye’de ekonomi ve girişimcilikDışarıdan bakan biri için Türkiye oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyor gibi gözüküyor. Peki ya bu dönemde yatırımcı ve girişimcilik ekosisteminin manzarası nedir? Inc. dergisi yazarlarından Joseph Steinberg, Türkiye’deki ekonomi ilgili çeşitli görüşlerini bir yabancının gözünden belirtmiş. Bir iş delegasyonu ile Türkiye’ye gelen Steinberg, burada Murat Kansu (Microsoft Türkiye), Cenk Kıvılcım (Cisco Türkiye) ve Mahmut Ünlü (Ünlü Yatırım Holding) ile sohbet imkanı bulmuş. Bu gezisindeki izlenimlerini aşağıdaki şekilde aktarıyor:

Türkiye bölge için üs durumunda

Steinberg görüşmelerinde Türkiye’nin birçok çokuluslu firma için bölgesel merkez görevi yaptığını farketmiş. Bunun da ülkenin tarihsel Doğu-Batı köprüsü rolüne uyduğunu söylüyor. Microsoft kendisine burada 25 yıldır bulunduğunu ve tüm bölge operasyonlarını Türkiye’den idare ettiğini anlatmış. Benzer bir sürü firma da gerek Kuzey Afrika, gerek Balkan veya Orta Doğu ülkelerindeki şubeleri için ana kontrol noktası olarak Türkiye’yi seçiyor.

Siyasal dengesizlik ekonomik tarafa yansımamış

Bölgedeki ülkelerde her zaman siyasal dengesizlik ekonomiye yansırken, Steinberg burada benzer bir durum farketmediğini belirtiyor. Konuştuğu yöneticiler kendisine Türkiye’de ekonomi gündeminin siyasete çok bağlı kalmadan kendi kendine idare edebildiğini ifade etmiş. Genel görüş, her ne kesimden olursa olsun, tüm hükümete muhalif unsurların ülke ekonomisini rahatsız etmemeye çalıştığı ve bu konuya önem verildiği yönünde. Steinberg buna örnek olarak, Windows işletim sistemi aktivasyonlarının en yüksek olduğu ayın, 2016’nın Temmuz ayı olması yönünde aldığı bilgiyi gösteriyor. Ülkede gerçekleştirilen bir darbe denemesi bile, teknoloji tüketicilerinin satın alma kararlarını etkilememiş gibi görünüyor.

Türkiye dünyanın en büyük 18. ekonomisi

Görüştüğü üç yönetici de Steinberg’e ülkenin ekonomik durumu hakkında çeşitli bilgiler vermişler. Ülkenin ekonomik durumunun hem IMF’in 2016 tahminine, hem Dünya Bankası’nın 2015 analizine, hem de Birleşmiş Milletler’in 2014 yılındaki raporlarına uygun şekilde geliştiği anlatılmış. Steinberg, 750 milyar dolarlık gayri safi yurtiçi hasılası ile Türkiye’nin çoğu Batılı ülkenin tahmininden daha büyük ve güçlü bir pazar olduğunu ifade ediyor.

Ülke Venture Capital konusunda zayıf

Yukarıdaki olumlu görüşlere rağmen, yatırım kısmında eksiklikler de saptanmış durumda. Görüştüğü yöneticilerden aldığı bilgiyi Steinberg şöyle özetliyor: Türkiye’de yetişkinliğe erişmiş şirketler için yatırım olanakları bol. Fakat ilk zorlukları atlatmış genç startup’lar yatırım bulma sıkıntısı çekiyorlar. Genç startup’lar bu yüzden ilk aşamalarında hemen maddi kaynak üretmeye çalışıyor ve sağlıklı bir büyüme yakalamakla uğraşamıyorlar. Sırf bu yüzden bir çok startup’ın seneler boyu, kurumsal gelişmenin erken aşamalarında takılıp kaldığı ve ilerleyemediği ifade edilmiş. Steinberg ülke dışından gelen VC firmalarının yaptığı yatırımların yetersiz olduğuna inandığını söylüyor. Dolayısı ile bu konuya doğru noktadan bakan yatırımcılar için bu dar alanın çok büyük fırsatlar yaratabileceğine inandığını aktarmış.

Nüfusun neredeyse yarısı 30 yaş altında

Ülkenin teknolojiye bu kadar eğilimli olması, Türkiye’nin genç nüfusunun yoğunluğuna bağlanmış. Steinberg gençlerin doğal birer teknoloji kullanıcısı olarak büyüdüklerine dikkat çekiyor. Türkiye’nin bu alanda birçok büyük ülke ile yarıştığına inanıyor ve pazara girmek isteyen yabacı teknoloji şirketleri için önemli fırsatlar bulunacağına işaret etmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.