btbilgi

Elektrikli arabalar hızla artarken, bu araçların şehirlerde nerede ve nasıl şarj edileceği konusu da önem kazanıyor. Her ne kadar bu tür arabaların sahipleri benzin doldurma derdinden kurtulmuş olsa bile, hala şarj istasyonlarına ihtiyaçları var. Ayrıca birden fazla elektrikli araç şarj standartı olduğu için farklı kablolar ve adaptörlerle uğraşmak zorunda kalıyorlar. WiTricity firması geliştirdiği kablosuz şarj teknolojisi ile bu soruna çözüm bulmaya çalışıyor.

WiTricity ve otomotiv devlerinden General Motors, yaptıkları son ortaklık ile kablosuz şarjı yaygınlaştımaya niyetliler. Firmanın Drive 11 isimli kablosuz şarj sistemi, farklı araçlarda sorunsuz kullanılabiliyor. Hem 7,7 kW, hem de 11 kW şarj destekleyen sistemin uluslararası SEA standartlarına da uyduğu bilgisi firma tarafından veriliyor.

General Motors şu anda Drive 11 sistemini test ediyor. Sistem otomobilin altına takılan alıcı plaka ve yerdeki verici plakadan oluşuyor. Bu iki plaka üstüste geldiği anda şarj işlemi başlıyor. Yani Drive 11 takılı bir araba ile evinize gelip, sistem kurulu garajınıza girdiğiniz anda elektrikli arabanız kendi kendine şarj olmaya başlayacak. Aynı pratiklik şehirdeki şarj istasyonları için de geçerli, kablosuz şarj istasyonunda kısa bir mola ile bir sonraki randevunuza gidecek elektriği depolamış olacaksınız.

WiTricity firması daha şimdiden Toyota, TDK, Delphi ve benzeri birçok firma ile lisans anlaşmaları yapmış durumda. Firmanın kablosuz şarj konusundaki çalışmaları sadece otomotiv değil aynı zamanda tüketici elektroniği (akıllı telefonlar ve tabletler), sağlık sektörü ve askeri uygulamaları da kapsıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.