btbilgi

Elon Musk güneş enerjisi endüstrisindeki yerini adım adım sağlamlaştırıyor. SolarCity firmasını satın aldıktan sonra duyurulan en önemli gelişme Panasonic’in güneş enerjisi yatırımı oldu. Panasonic ve Tesla, New York eyaletindeki Buffalo şehrinde kurulacak yeni PV (photovoltaic) panel fabrikası için beraber çalışacaklar.

Bu anlaşma Ekim ayında duyurulmuştu fakat gerçekleşmesi Tesla’nın SolarCity firmasını satın almasına bağlıydı. 2,6 milyar dolarlık SolarCity satın alması tamamlanır tamamlanmaz, Panasonic desteğinin gerçekleşmesi de kesinleşti. Ama bu destek iki firma arasındaki ilk ortaklık değil. Japon devi daha önce Tesla’nın Nevada’da kurmakta olduğu 5 milyar dolar maliyetli batarya fabrikası Gigafactory için de destekte bulunmuştu.

Tesla’nın PV fabrikasına Panasonic’den 256 milyon dolar yatırım
Tesla Gigafactory

Reuters’in verdiği bilgiye göre Panasonic firması fabrikanın kurulumu için 256 milyon dolar kaynak sağlamış durumda. Ama iki firma arasındaki anlaşmada uzun dönemli ortaklık koşulları da olduğu ifade ediliyor. Tesla’nın Model S ve Model X elektrikli araçlarındaki bataryaları Panasonic ile beraber üretiliyor. Ayrıca Japon firması, Tesla’nın piyasaya yeni çıkacak Model 3 aracı için de batarya hazırlıyor. İki firma bunların dışında yeni nesil PV panel teknolojilerinin geliştirilmesi için de beraber çalışacak.

Buffalo’da kurulacak güneş paneli fabrikasının 2017’de tamamlanması ve yaz aylarında üretime geçmesi planlanıyor. Kademelerle artırılacak üretim, 2019’da yıllık 1 Gigawatt kapasitelik üretim ile tepe noktasına ulaşacak. Fabrika’da üretilecek paneller, Tesla’nın Powerwall ve Powerpack isimli enerji depolama çözümleri ile tam uyumlu olacak. Fabrika ile Buffalo şehrinde 1.400 kişilik istihdam sağlanacağı da açıklandı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.