btbilgi

Bir bebeği hayata getirme noktasındaki sıkıntıları ve acıları ancak bir anne tam anlamıyla bilebilir. Teknoloji de doğum yapacak hamilelerin işini biraz daha kolaylaştırmak için farklı yöntemler sunuyor. İşte bu yöntemlere şimdi de sanal gerçeklik eklendi. Her ne kadar acıyı engellemese de, belki biraz rahatlama sağlayabilir.

New York’daki Orange Sağlık Merkezi’nden jinekolog Ralph Anderson doğumda yeni bir teknik denemeye karar vermiş. Anderson’un yönettiği operasyon, sanal gerçeklik destekli ilk doğum olarak tarihe geçmiş durumda. Anne adayı Erin Martucci, doğum öncesinde bir Samsung Gear VR gözlüğü ile bir meditasyon uygulamasında yer almış.

Gözlük sayesinde Martucci’ye doğum öncesinde önceden hazırlanmış 3 boyutlu bir sahil manzarası izletilmiş. The Guardian’a yaptığı açıklamada Martucci sahilde yanan ateşi, kafasını kaldırdığında geniş gökyüzünü, güneşin batışını ve deniz kuşlarını izlediğini söylemiş. Sanal gerçeklik ortamında yakındaki bir şelalenin ve denizin sesleri ile rahatlayan hamile kadın, bebeği itmek için ıkınması gerektiği ana kadar neler olup bittiğine pek dikkat etmediğini anlatıyor.

Sanal gerçeklik manzarasının yanı sıra, Martucci’ye aralıklı olarak nefes almasını ve sakinleşmesini söyleyen bir uzman sesiyle eşlik etmiş. Doktor Anderson hastanın sağlık durumunu mütemadiyen takip etmiş ve mütemadiyen acı çekmesine rağmen sanal gerçeklik uygulaması sayesinde süreç boyunca sakin kalabildiğine işaret ediyor. Uygulama yaklaşık 2 saat sürmüş; gerekli kasılmalar başladığı anda gözlük çıkartılıp Martucci’nin ıkınması istenmiş. Anderson, rahatladığı sanal ortamdan birdenbire kopartılıp gerçek dünyaya dönen kadının ufak bir disoryantasyon yaşadığını da belirtiyor. Sağlıklı ve normal bir doğum yapan Martucci, gözlüğü o kadar uzun süre taktığını farketmediğini de söylemiş. 

Anderson sanal gerçeklik benzeri meditasyon teknikleri sayesinde, doğum öncesinde hastaların kullanmak zorunda kaldığı yatıştırıcı ve acı önleyici ilaçların azaltılmasına yarayacağına inanıyor. Benzeri teknikler arasında jakuzide doğum yapma veya gülme gazı kullanma gibi örnekler var. Sanal gerçeklik gözlüğü ve meditasyon uygulaması, Applied VR firması tarafından özel olarak bu operasyon için hazırlanmış. Uygulama doğumdan sonra ağrılar çeken hastaların terapisinde de kullanılabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.