btbilgi

Mozilla firması aynı anda çoklu işlem yapabilme kapasitesine sahip Firefox ile bütün kullanıcılar için daha hızlı işlem yapan bir internet tarayıcı sunmaya hazırlanıyor. Ağustos ayında kısıtlı sayıda kişinin test edebildiği güncelleme, önümüzdeki günlerde çok daha geniş bir kitleye ulaşacak.

Yakın zamanda çok sayıda kullanıcı, yeni Firefox tarafından sunulan çoklu işlem teknolojisi sayesinde performans artışı yaşayacak. Mozilla’dan yapılan açıklamaya göre yeni tarayıcı  tasarımı yüzde 400 daha hızlı cevap verme kapasitesine sahip. Ayrıca sayfa yükleme konusunda da yüzde 700 civarında bir gelişim görülecek. Yeni teknolojiye sahip Firefox, rakip web tarayıcısı Chrome’a benzer biçimde çalışıyor. Mozilla internet içeriğini kullanıcı arayüzünden ayırmayı tercih ederek programı daha stabil ve verimli hale getirmeyi hedefliyor.

Popüler web taraycısının üçüncü parti eklentilere verdiği destek yeni teknolojiye geçilmesini yavaşlatan en büyük etken oldu. Aslında Firefox’un 48. versiyonu ile gelmeye başlayan çoklu işlem teknolojisi, kullanıcı kitlesinin çok küçük bir kısmına sunulabildi. Mozilla bu grubun hızla büyüyerek, neredeyse üçüncü parti eklenti kullanmayan herkesin dahil edildiğini açıkladı. 49 ve 50 no’lu güncellemeler ise teknolojinin bir kısım “iyi test edilmiş eklenti” yüklü bilgisayarlarda test edilebilmesini sağladı. Firefox 51 güncellemesinin “teknolojiyle uyumsuz olduğu özellikle belirlenmiş uzantıları kullanmayan” bütün bilgisayarlara çoklu işlem teknolojisini getirmesi bekleniyor. Firefox 51’in Ocak başında hizmete sunulması planlanıyor.

Yeni nesil Firefox, web tarayıcı hızını arttırmaya hazır

Normalde aynı anda sadece bir işlem kapasitesine sahip olan Firefox, yeni teknolojisi sayesinde kullanıcı arayüzü ve internet içeriği için birer işlem kapasitesine sahip olacak. Mozilla’dan yapılan açıklamaya göre internet içeriği için daha fazla işlem gücü ekleyecek yeni güncellemeler yapılacak. Deneme aşamasında olan bazı versiyonlarda internet içeriği için iki farklı işlem kapasitesi bulunuyor. Yapılan açıklamada deneme sürümlerinin tam olarak kaç işlem yapılabileceğini belirlemek için kullanıldığı ifade edildi.

Mozilla ayrıca işlemlerin birbirlerine müdahale etmesini zorlaştıran güvenlik özelliği olan ‘sandboxing’ üzerine de çalışıyor. Firefox 50 ile Windows sistemlerine gelen bu özellik, ileride Mac ve Linux sürümlerine de eklenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.