btbilgi

2016 yılında en çok konuşulan ve yazılan konulardan biri yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) oldu. 2017 yılı da bu konunun durulacağı değil, belki de asıl yükseleceği dönem olacak. Henüz herkes yapay zeka ne demek, makine öğrenme ve derin öğrenme gibi tekniklerle neler yapılabilir gibi konuları tam kavramış değil. Ama bir çok noktada tahminimizden fazla işe yarayacak.

Yapay zeka endüstri uzmanlarının bu konuda makalelerine bakınca, bazı trendler göze çarpıyor. İşte bunlardan bazılarını aşağıda özetlemeye çalıştık.

Kurumsal AI yükseliyor

2017 yapay zekanın tam anlamı ile kullanıldığı yıl olacak gibi duruyor. Daha şimdiden büyük veri analizi, görüntü tanıma, ses tanıma, metin yorumlama gibi alanlarda kullanıldığı birçok örnek var. Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Microsoft, Salesforce, Softbank, Baidu gibi büyük firmalar her gün yeni bir uygulama ile haber oluyorlar.

Şirketler sadece kendi iç işleyişlerini ve becerilerini geliştirmekle kalmıyor, dışa dönük alanlarda da yapay zekadan destek alıyorlar. Mesela bulut depolama hizmetleri veya kurumsal ağların güvenliğinin sağlanmasında kullanılıyor. Tüm dış ağ trafiğinizi izleyip, günlük akışı ve bağlantıları öğrenip, normalin dışında bir hareket farkettiğinde sizi uyaran bir akıllı sisteme ne dersiniz?

Yapay zeka teknolojileri 2017’de gümbür gümbür geliyor

Yapay zeka günlük hayatımıza dokunacak

Sağlık alanında her sene ne kadar büyük miktarda hasta verisi üretildiğini bir düşünün. Bunu dünya çapında medikal araştırmalarda toplanan verilerle birleştirin. Bir insanın veya bir grup insanın bu kadar büyük bir yığından sonuç çıkartması mümkün değil. Ama neye bakması gerektiğini öğretebildiğimiz bir yapay zeka, süper bilgisayarlarla birleşince bazı önemli cevapları bizim için çok çabuk bulabilir. Hastalıkların önceden teşhisi veya iyileştirilmesi için gerekli teknikler hızla oluşturulabilir.

Tarım alanında da AI işimize yarayacak. Ekinlerin gözlenmesi, mevsim değişikliklerinin saptanması, ısı ve nem verilerinin analizi, drone ile ilaçlama gibi birden fazla alanda otomatize sistemler verimi artıracaktır. Özellikle şarap üretimi gibi çok hassas alanlarda çalışan üreticiler, akıllı sulama sistemlerini yöneten ve anlık kararlar alabilen sanal yardımcılara bayılacaklar.

Gerek bizim sitemizde, gerekse de diğer teknoloji sitelerinde otonom araba, robot taksi, akıllı fabrika gibi konuların neden hızla arttığını hiç düşündünüz mü? Bunların hepsi yapay zekanın getirdiği gelişmelere bağlı şekilde yükseliyor. 2017 ve ötesinde çevremizde farkettiğimiz veya görmediğimiz tonla otonom sistem olacak, bunların hepsini elle tek tek kumanda etmek mümkün değil. Tam anlamı ile akıllı bir şehrin tüm tesislerin, tüm kurumlardan, tüm cihazlardan gelen dev miktarda veriyi bir insan idare edemeyeceğine göre, yorum yapabilen AI yöneticilere çok iş düşecek.

Yapay zeka teknolojileri 2017’de gümbür gümbür geliyor

Etik problemler ve insanlığa fayda

“Geleceğin hiç tahmin edilemeyecek en popüler işleri” diye haberler görüyor olabilirsiniz. Bu yazılardaki ilginç iş alanlarından biri ‘robot psikiyatristi’. Bu iş dalına şu anda ihtiyaç yok belki, ama yapay zeka yükseldikçe ve yönettiği otonom cihazlar arttıkça olacak. Makinelerin nasıl daha verimli çalışabileceğini araştıran işlere, otonom cihazların ve robotların ne gibi haklara sahip olacağını konuşacak hukukçulara uzak değiliz artık.

Hepsinin ötesinde yapay zeka ile aynı bir insan gibi iletişim kuracağımız, akıllı chatbot’lara soru sorup mantıklı cevaplar alacağımız bir yaşam bilimkurgu filmlerinden çıkıp masamıza gelmek üzere. 2017’de bu tür uygulamalara da artarak tanık olacağız. Alışverişte daha uygun fiyatı bize bulup getiren yazılımlardan, evimizi kendi kendine idare edecek sistemlere kadar farkına varmayacağımız bir çok noktada yapay zeka arka planda görev yapıyor olacak.

En nihayetinde ise, belki de AI uygulamalarını geliştirerek ve onlardan öğrenerek, karşımızdaki insanı daha iyi anlayacak bir öngörüye kavuşabileceğiz. Bu öngörü becerisine gelecek sene olmasa bile yakın gelecekte kavuşmamızda büyük fayda var. En azından insanoğlu savaşlar, kuraklık, açlık, iklim değişikliği ve nefret ile kendi kendini yoketmeden önce kavuşsak iyi olur.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...