btbilgi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığı, Türk hizmet sektörünün geliştirilmesi için ortaklaşa ilk “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçı Firması” araştırmasına imza attılar. İlk kez gerçekleştirilen araştırmanın “Bilişim Hizmetleri” kategorisinde yazılım firması Netaş birinci olarak seçildi.

“Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırması, hizmet sektörlerinde ihracat gerçekleştiren firmaların “döviz kazandırıcı hizmet ticaretine” yönelik tespitini ve sıralamasını öngörüyor. Araştırmanın arka planındaki çalışmada, Dünya Ticaret Örgütü ve Ekonomi Bakanlığı tarafından sınıflandırılmış hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların 2015 yılında gerçekleştirdikleri hizmet ihracatı baz alınıyor.

Araştırma ile ilgili açıklama yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin hizmetler sektöründe yükseliş trendi yakaladığının altını çizdi. Büyükekşi, “1995 yılında 14,9 milyar dolar olan hizmet ihracatı, 2005 yılında 27,8 milyar dolara, 2015 yılında ise 46,3 milyar dolara yükseldi. 2023 yılında ise hedefimiz tam 150 milyar dolar” dedi. Büyükekşi ayrıca hükümetin de verdiği desteklerin ardından 2017 yılını “İhracatın Atılım Yılı” ilan ettiklerini söyledi.

Bu araştırma da ihracat yapan çeşitli sektörlerdeki firmaları başarılarından dolayı ödüllendirmeyi amaçlıyor. Araştırma sonuçlarına göre derece alan kurumlar, ödüllerini Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki 10 bakandan aldılar. Netaş Telekomünikasyon A.Ş.’nin birinci olduğu Bilişim Hizmetleri kategorisinde, ikinci Ekin Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve üçüncü de P.I Works TR Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

Hizmet ihracatında ilk 10 sırayı alan kuruluşlar ise aşağıdaki gibi sıralandı:

  1. Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı
  2. Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
  3. Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  4. Sun Ekspress
  5. GAP İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş.
  6. Atlas Global
  7. Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.
  8. Netlog Lojistik Grubu
  9. Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş.
  10. Taha Kargo Dış Ticaret A.Ş.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.