btbilgi

Bütün büyük bulut hizmet sağlayıcıları gibi, Microsoft da hızlı büyümenin getirdiği ölçeklendirme sorunları yüzünden bir süredir müşteri şikayetlerine maruz kalıyordu. Fakat geçtiğimiz yıl boyunca yapılan altyapı düzenleme çalışmaları ve çeşitli yeni özelliklerin eklenmesi sonucunda Azure oldukça gelişti. Artık şirketlere BT yazılımı satan yerler için Amazon Web Services’e (AWS) alternatif olmaya başlayabilir.  

Son iki sene boyunca Azure, platfomun kendi problemlerinden kaynaklanan sorunları aşmış gibi görünüyor. SearchCloudComputing sitesi tarafından verilen bilgilere göre, altyapıda yapılan değişimler sonucu hizmetin kesildiği durumlar oldukça azaldı ve gecikme süresi (latency) konusunda gelişmeler yaşandı. Azure Resource Manager sistemine yapılan geçiş müşterilerin ortamlarını yönetebilmeleri için faydalı bir gelişme oldu. Azure Usage, Billing Portal, Azure Monitor ve Application Insights uygulamaları için de gelişmeler yapıldı. Diğer büyük bulut sağlayıcıları gibi Azure de sanal makine (virtual machine – VM) kullanımını bırakıp mikro hizmetlere geçiş yaptı.

Piyasaya yakın zamanda etkin başka bir rakibin girmesi konusundaki umutlar da çok yüksek değil. AWS hizmet sağlayıcısı Datapipe’ın platform mühendisi olan Patrick McClory konuyla ilgili şunları söyledi: “İnsanlar Amazon’un hatalarından öğrenen ikinci veya üçüncü bir bulut sağlayıcısının piyasaya girmesini bekliyor. Buna karşın, halka açık yayınlanan veriden öğrenebileceğiniz bilginin bir sınırı var.”

Microsoft Azure 2016 yılını güçlü kapatıyor

Makine öğrenme ve Linux desteği platforma güç katıyor

Artan müşteri ilgisi nedeniyle Microsoft makine öğrenimi konusuna odaklanmayı planlıyor. Sigorta hizmetleri sağlayıcısı Miliman Inc. kendi entegre platformunu Azure üzerinde bir servis olarak çalıştırıyor. Makine öğrenimi teknolojisini Azure veri hizmetleri ile entegre ederek model yaratımı, anomali bulma ve hizmetin performansını arttırma gibi gelişmeler amaçlıyorlar. Şirketin teknoloji şefi olan Paul Maher’e göre: “Bu sistem iş yükleri konusunda daha akıllı hareket edebildiğimizde, müşterilerimiz için ücretlendirme konusunda çok daha efektif olmamıza imkan tanıyor.”

Microsoft geçtiğimiz yıllarda erişim konusunda çok daha açık bir şirket haline gelmeye başladı. Azure, yeni CEO Satya Nadella’nın bu konulardaki politikalarını doğrudan yansıtan örneklerden biri. Firma resmi olarak Linux Vakfı’nın en üst seviyeden üyesi oldu. Red Hat Enterprise Linux, Azure üzerinde çalışabilir hale geldi. Benzer biçimde Azure Container hizmeti piyasadaki bu işi yapan bütün büyük araçlara destek vermeye başladı. Ayrıca sanal makine gruplarına fiyat performansı ön plana çıkaran F serisi ve grafik işlemci tabanlı N serisi olmak üzere iki yeni grup eklendi.

Microsoft Azure 2016 yılını güçlü kapatıyor

Azure Stack hala ortalıkta yok

Azure konusunda gerçekleşen bütün yenilikler pozitif olmasına karşın, müşteriler uzun zamandır bekledikleri bir hizmete henüz erişemiyor. Azure Stack, halka açık bulut sistemlerinin özelliklerini şirketlerin lokal sunucularına taşıma kapasitesine sahip bir servis. Bu servisten ilk defa 2015 yılında bahsedilmeye başlanmasına karşın Microsoft’un yaşadığı bazı sıkıntılar nedeniyle gecikti. Bununla beraber ürünün hizmet verme konusunda belli donanımlarla sınırlı olması endişe yaratan bir konu. Azure Stack 2017 yılı içinde hizmete başlayacak. 451 Research firması başkan yardımcısı Al Sadowski için bu ürün önemli bir gelişme. “Bu AWS tarafından verilmeyen bir hizmet. Bu sayede hem şirket içi hem de şirket dışı yerleri içine katan hibrit senaryolar yaratılabilecek olması çok etkileyici bir gelişme.”

Azure, AWS’e gerçek bir rakip olabilmek için hala gelişmesi gereken bir sistem. Buna karşın Microsoft’un şirketlerle olan ilişkisi bu açığı kapamak için büyük avantaj sağlayabilir. Rekabetin durumu her ne olursa olsun, kullanıcılar 2017 yılında platform üzerine daha fazla gelişme yapılmasını ve içerisine daha fazla hizmetin entegre edilmesini bekliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.