btbilgi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2014’deki seçim kampanyasında çiftçiye bedava elektrik sözü vermişti. Bu sözü yerine getirebilmek için belediye ilk güneş enerjisi santralini devreye almış durumda. Döşemealtı İlçesi Dağbeli Mahallesi Mellidağ mevkiine kurulan ilk santral 1 megawatt gücünde.

Türel yaptığı açıklamada, güneş santralinin ikinci 1 megawatt’lık etabının inşasının devam ettiğini ve 2017’nin Mart ayında devreye gireceğini söyledi. Projedeki şimdilik 2 megawatt’lık üretimden 2 milyon 700 bin kilowatt saat yıllık üretim kapasitesi bekleniyor. Haziran ayında sisteme entegre olacak ikinci etapla proje bitmiyor. Ardından 3 megawatt’lık etaba başlanacak ve toplamda 5 megawatt kapasiteye erişilecek. 2017 sonunda kadar tamamlanması planlanmış olan üçüncü güneş santrali projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte yürütülüyor.

Antalya çiftçisi güneşten bedava elektrik kullanacak

Yapılan açıklamada toplam 5 megawatt elektrik üretim kapasitesi ile yıllık 6 milyon 750 bin kilowatt saatlik üretime erişilmenin planlandığı belirtildi. Türel, “Sorumluluğumuzdaki sulama birliklerinin kullandığı elektriği Antalya Büyükşehir Belediyesi karşılayacak” şeklinde konuştu. Başkan ayrıca “Kooperatiflerden talepleri alıyoruz. Çok hızlı bir şekilde artık bizimle protokol imzalayan sulama birlikleri ve kooperatiflerimizin elektriği 2017’de bedava olacak” diyerek, ücretsiz elektrik anlaşmaları hakkında bilgi verdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Murat Demir ise uygulamayı şöyle anlattı: “Ulusal ağa verilen elektrik miktarı Büyükşehir Belediyesi’nin hesabında toplanacak. Elektrik miktarını dağıtım şirketine bedel üzerinden satıp, elde edilen gelirle sulama kooperatiflerin tarımsal sulamada kullandığı elektrik bedelini ödeyeceğiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.