btbilgi

Akıllı telefon pazarında kıyasıya bir çarpışma söz konusu. Bir yandan daha fazla cihaz satıp karlılığı yükseltmeye çalışan dağıtıcılar, bir diğer yandan piyasaya devamlı yeni modeller çıkartarak daha fazla müşteriye ulaşmaya çalışan markalar. Tüm oyuncular ellerinden geleni yaparken, Türkiye pazarı için saptanan rakamlar düşüşe işaret ediyor.

Araştırma şirketi IDC’nin (International Data Corporation) Türkiye akıllı telefon pazarı için hazırladığı üçüncü çeyrek raporu, her zaman olduğunun aksine büyüme trendleri göstermiyor. Üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 11 ve çeyrek karşılaştırmasına göre yüzde 17 küçülme saptanmış durumda. Pazarda toplam ithalat 2,75 milyon adet olarak belirtiliyor. Ciro olarak ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 25 azalma sözkonusu.

Raporda 2016’da gözlemlenen pazar küçülmesi ile ilgili sebepler de açıklanmış. Bunlara öncelikli olarak 15 Temmuz darbe girişimi ve dolarda gerçekleşen hızlı yükseliş ifade edilmiş. Üreticiler ve dağıtıcılar sorunlu bir ekonomik ortamda düşük karlıklıkla yeni ürün satmaya uğraşıyor. Bir diğer yandan Turkcell’deki yönetim belirsizlikleri ve Turk Telekom’la Avea birleşmesinin getirdiği bayi baskıları da olumsuz etkenler olarak sıralanıyor.

Türkiye akıllı telefon pazarında Samsung markası yüzde 43 pay ile liderliğini koruyor ama geçen senenin üçüncü çeyreğine göre rakam bazında düşüş saptanmış. Apple ise yüzde 15 ile pazarda ikinci sırada ama firmanın cihaz ithalatında da düşüş gerçekleşmiş. Pazar payında ilk 5 sırada yer alan diğer markalar ise sırası ile yüzde 13 pay ile General Mobile, yüzde 7 pay ile Vestel ve yüzde 4 pay ile LG. olarak listelenmiş. Bunların arasında pazar payında artış yakalayan Vestel’in, özellikle Vodafone kampanyaları ile başarılı olduğuna raporda işaret edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.