btbilgi

Bir otomobiliniz var ve ondan memnunsunuz diyelim. Peki biri size gelip, “Elinizdeki arabayı alıyoruz, parasını geri veriyoruz, gidip aynı arabayı alır mısınız?” diye sorsa ne cevap verirsiniz? İşte ABD’li tüketici davranışları araştırma firması Consumer Reports her yıl düzenlediği müşteri memnuniyeti anketleri (Annual Owner Satisfaction Survey) ile bu tür sorulara cevap veriyor. 2016’daki araştırmanın otomotiv bölümünde Tesla firması birinci çıkmış.

Tesla markasının BMW, Audi veya Porsche gibi dev isimlerin önüne geçtiği araştırmada kriter çok açık. Yukarıda yazdığımız gibi, otomobil sahiplerine şu anda kullandıkları arabayı tekrar alacak kadar memnun olup olmadıkları sorulmuş. Web sitesinde tam listeyi bulabilirsiniz ama bir elektirkli otomobil markasının yüzde 91 oranında memnuniyet ile ilk sırada olması ilginç bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Belki de elektrikli arabaların geleceği herkesin tahmin ettiğinden çok daha parlak.

Araştırmada Tesla’nın ardından Porsche yüzde 84, Audi yüzde 77, Subaru yüzde 76 ve Toyota yüzde 76 ile ilk beş sırada yer almışlar. Genelde Alman ve Japon arabaların sahiplerinin araçlarından memnun olduğu çıkarımına varılabilir. Ayrıca listede geçen seneye göre yukarı yer değiştiren iki dikkat çeken marka var; birisi 21. sıradan 12’ye yükselen Lincoln, diğeri ise 24. sıradan 13’e yükselen Hyundai. En popüler markalardan BMW ise geçen seneki 6. sırasından bu sene 14. sıraya ve Volkswagen ise 16. sıradan 24. sıraya düşmüş durumda.

Consumer Reports’un sitesinde araştırmanın kendisi ile ilgili bazı bilgiler de verilmiş. Araştırma dahil olan markaların 2014-2017 arasındaki tüm modelleri ele alınmış. Ayrıca bir markanın listeye dahil olabilmesi için memnuniyet anket verisi olan en az iki modelinin bulunması gerekiyor. Bununla beraber, markaların araçlarının satış miktarları veya model miktarlarının ne kadar etkide bulunduğundan bahsedilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.