btbilgi

Fransa kökenli Wattway firmasının güneş enerjisi üretebilen panellerle kaplı bir yol inşa ettiği haberini Kasım ayında vermiştik. İşte şimdi bu yolun Fransa’daki ilk örneği tamamlandı ve kullanıma açıldı. Yol Normandiya’da bulunan Tourouvre-au-Perche isimli köyün yakınında inşa edilmiş durumda.

Şimdilik 1 kilometre uzunluğundaki bölümü tamamlanmış olan güneş yolunun, 3 bin nüfuslu köyün tüm elektriğini üretmesi bekleniyor. Fakat kurulum yapılmış olan bölgenin yılda sadece iki ay çok kuvvetli güneş aldığı da belirtiliyor. Yani güneş yolunun yıllık çapta tahminlerden az enerji üretmesi ihtimali de mevcut.

Kaynak: Christophe Petit Tesson/EPA

1 kilometrelik yolun tamamlanması yaklaşık 5 milyon Euro’ya mal olmuş. İki sene boyunca testlere tabi tutulacak güneş yolundan her gün 2.000 araç geçiyor. Bu ilk deneme testlerde başarılı olursa, üretici Wattway firması gelecek için önemli bir çözümü geliştirmiş firmalardan biri olarak tarihe geçebilir.

Her ne kadar bu yol kendi çapında bir ilk olsa da, güneş enerjisi üreten ilk yol örneği değil. İlk örnek 2014 yılında Hollanda’daki Krommenie şehrinde açılan bisiklet yolu oldu. Beklendiği kadar verimli olmayan bu yoldan 3.000 kWh elektrik üretilebiliyor, bu da sadece bir evin yıllık elektrik harcamasını karşılayabiliyor. Bu örnek yüzünden çoğu kişi güneş yolları konusunda pek ümitli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.