btbilgi

Türkiye’nin Endüstri 4.0 sanayi devrimini yakalayabilmesi ve dijital dönüşümü gerçek anlamda her sanayii alanında hayata geçirebilmesi çok önemli. Microsoft firması bu yönde kalifiye iş gücünü inşa etmek için nesnelerin interneti alanında bir eğitim hareketine girişiyor. Meslek liseleri ve meslek yüksekokulları öğrencilerinin eğitimini hedefleyen proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Bu alandaki yeni bir müfredat ile Microsoft Türkiye öğretmen ve öğrencileri Nesnelerin İnterneti konularında eğitmeyi hedefliyor. Eğitimleri alanlar aynı anda, Microsoft’un ücretsiz online yazılım okulu Açık Akademi üzerindeki eğitimlerden de faydalanabilir. Ayrıca İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek 4 günlük eğitim kurslarıyla bu alanda bilgili öğretmenler yetiştirilecek ve eğitim ekosistemi güçlendirilecek.

Yeni eğitim programı ile ilgili açıklama yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, verinin 21. yüzyılın en değerli malzemesi olacağını söylüyor. 2009 yılında 900 milyon cihaz internete bağlı ama bu rakamın 2020’de 25 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Dünya çapında Nesnelerin İnterneti pazarının 2020 yılında, yüzde 16,9’luk büyümeyle 1,7 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. Her bireyin ortalama 5 adet internete bağlı cihaza sahip olacağı da yapılan tahminler arasında. Kansu, “Bundan 200 yıl önce ülkelerin ekonomik gücünü altın kaynakları, yaklaşık 75 yıldır da petrol yatakları belirlemekteydi” dedi. “Ancak nesnelerin interneti ile bütün dengeler değişecek. Önümüzdeki dönemde ülkelerin geleceğini ve kaderini veri belirleyecek” şeklinde konunun önemini ifade etti.

Nesnelerin İnterneti için Microsoft’dan ülke çapında eğitim

Kansu, Endüstri 4.0’ın yayılmasıyla 2020 yılına kadar dünyada 5,1 milyonu aşkın iş kaybının beklendiğini de söyledi. Hazırlıklı olmak gerektiğini söyleyen Kansu açıklamasında, “Geçmiş endüstri devrimlerinde, eğitim sistemlerini kurmak ve kalifiye eleman geliştirmek 20-30 yıl almıştı. Dördüncü Endüstri Devrimi’nin getirdiği dinamizm ve ölçek bunu bir seçenek olmaktan çıkarıyor.” dedi.

Türkiye bilişim sektörü ile ilgili rakamlar da paylaşıldı. TÜBİSAD raporuna göre 2015 yılında Türkiye’deki tüm bilişim teknolojileri endüstrisinin büyüklüğü 83,1 milyar TL. Bunun 9,7 milyar TL’sini yazılım oluşturuyor. Türkiye’de geliştirilmiş yazılım çözümleri ise genel yazılım piyasasında üçte birlik paya sahip. Toplam yazılım ihracatımızın 1,3 milyar TL olduğu bilgisi de veriliyor. Türkiye’nin toplam ihracat rakamlarına baktığımızda ise 2015 yılı için 418 milyar TL’lik bir rakam karşımıza çıkıyor. Buna göre toplam ihracat içinde yazılım ihracatının oranı yaklaşık olarak yüzde 0,3.

İşte Microsoft firması tüm bu yetersiz rakamların geliştirilmesi için Türkiye çapında ücretsiz eğitimler vermeye, meslek liseleri ve meslek yüksekokulları seviyesinde yarışmalar düzenlemeye başlıyor. Ayrıca Türkiye’deki öncü endüstriler olan otomotiv, enerji, beyaz eşya ve sağlık sektörlerindeki şirketlerle işbirlikleri de yapılacağı açıklandı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.