btbilgi

Yılbaşı herkes için sevdikleri ile geçireceği güzel bir tatil anlamına geliyor. Tabi bununla beraber alınan ve verilen çeşit çeşit hediyeler de cabası. Araştırma kuruluşu Deloitte, 2016 sonu yılbaşı alışveriş döneminde dünya çapında 1 trilyon dolarlık hediye alışverişi yapılacağını öngörüyor. Bu veriyi asıl ilginç kılan, ilk kez bu sene sonunda online alışverişte, geleneksel mağaza alışveriş kadar para harcanacak olması.

Online alışveriş her türlü ihtiyacımızı elde etmekte işimizi çok kolaylaştırdı. Ama eğer ne yaptığımıza, nereen alışveriş ettiğimize dikkat etmezsek uzun vadede canımız çok yanabilir. Şifrelerimizi ve kişisel bilgilerimizi çalıp zarar vermek isteyen kötü niyetli hacker’lar böyle dönemlerdeki alışveriş çılgınlıklarını seviyolar. Çünkü insanlar çoğu zaman nereden, nasıl alışveriş yaptıklarına dikkat etmiyor ve bilgisayarlarına virüs ya da trojanları kendi elleri ile bulaştırıyorlar.

Yılbaşı alışverişi yaparken virüs kapmayın

İşte bu konularda daha fazla dikkat etmek için, anti-virüs firması Eset’den bize birkaç işe yarar öneri:

Online alışveriş için kendi cihazınızı kullanın

Alışveriş siteleri mobil cihazlarla daha da kolay ama sakın başkasının tabletini, telefonunu veya bilgisayarını kullanarak online alışveriş yapmayın. Başkasının cihazında ne gibi kötü niyetli yazılım olduğunu asla bilemezsiniz. Kendi bilgisayarınıza ise hem anti-virüs, hem anti-trojan, hem de firewall yazılımı yükleyerek birden fazla katmanda koruma yapın.

Herkese açık bilgisayarlardan alışveriş yapmayın

Yılbaşı alışverişiniz için internet cafelerdeki bilgisayarları veya herkese açık WiFi noktalarını kullanmayın. Bu noktalara kötü niyetli kişilerin erişimi, evinizdeki korumalı bilgisayarınız ve şifreli internet bağlantınızdan daha kolay olur.

Ödeme için güvenli yöntemler edinin

E-ticaret çok pratik ama en büyük online mağazalarda bile risk olma ihtimali var. Eğer online alışveriş için kredi kartı kullanıyorsanız, onun yerine bankanızdan açtıracağınız bir sanal kart kullanın. Sanal kartta limiti siz belirlersiniz ve ihtiyacınız oldukça para yüklersiniz. Böylece sanal kartın bilgisi çalınsa bile zarar çok küçük olur. Ayrıca eğer alışveriş yaptığınız favori siteleriniz destekliyorsa, ön ödemeli kartlar da çok işinize yarar.

Abartılı fırsatlara dikkat edin

Kötü niyetli online sahtekarlar insanların dikkatini çekmek için çok iyi görünen fırsatlar yaratırlar. Mesela “akıllı telefon kazandınız” diye karşınıza çıkan reklam kutuları buna örnek. Eğer çok iyi ve bedava bir fırsat varsa, büyük ihtimalle sahtedir ve o site sizin bilgilerinizi çalmaya çalışıyordur.

Adres çubuğunu kontrol edin, siteden emin olun

İnternette gerçeğinin aynısı gibi duran sahte ve kopya siteler var. Hep alışveriş yaptığınız siteye farklı bir internet bağlantısından gittiyseniz, adres çubuğuna bakıp doğru sitede olduğunuza emin olun. Bir harf farkı ile bile adres değişikse, sahte bir sitede olabilirsiniz. Tanınmış bir markanın sitesi bile olsa bu kontrolü yapın. Sahte sitelerden alışveriş yaptığınızda, aslında sadece sizin kişisel ve banka bilgilerinizi çalmaya çalışıyorlardır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.