btbilgi

Havacılık firması Boeing sadece sivil havacılıkta değil, askeri alanda da en büyüklerden biri. Firmanın ABD Hava Kuvvetleri ile son imzaladığı kontrata göre, Boeing 2021 yılında savaş uçaklarında göreve alınmak üzere bir lazer silahı hazırlayacak. Bu lazer silahı ile savaş uçakları, kendilerine yaklaşmakta olan roketleri hızlıca imha edebilecekler.

ABD Hava Kuvvetleri bu silahın araştırma, geliştirme ve üretimi için havacılık devine 90 milyon dolar veriyor. Hava Kuvvetleri dördüncü nesil çok yönlü savaş uçağında kullanılacak “Self-Protect High Energy Laser Demonstrator” (SHiELD) isimli bir lazer silahı ile ilgili çalışmalar yapıldığını açıklamıştı. Boeing’in üreteceği silahın bu programa dahil olacağı tahmin ediliyor.

Boeing firması savaş uçaklarına lazer silahı üretecek

Lazer silahları yeni bir fikir değil, bilimkurgu filmlerinde çok uzun zamandır hayali kurulan ve hep ileri teknolojiyi ifade eden bir konsept olmuştur. Gerçek dünyadaki ilk lazer silahlarının tasarımı, Northrop Grumman firmasının 1996’da geliştirmeye başladığı  “Tactical High Energy Lasers” (THELs) isimli proje ile başladı. Boeing ise bu alandaki en güncel sistemini 2014’deki “High Energy Laser Mobile Demonstrator” (HEL-MD) projesi ile sunmuştu.

Yüksek güçlü ve uzak mesafeye ulaşabilen bir lazer silahının, ülke savunmasında büyük önemi olabilir. Lazer silahlarının özellikle yaklaşmakta olan roketlerin uzaktan takip ve imhası için çok pratik bir kullanım alanı olacağı düşünülüyor. Bu konudaki en uçuk fikir ise, soğuk savaş döneminde Ronald Reagan yönetimindeki ABD hükümetinden gelmişti. Sovyetler Birliği’nden yapılacak olası nükleer roket saldırılarına karşı geliştirilen “Strategic Defense Initiative” (SDI) isimli proje dahilinde, lazer silahı yüklü bir uydu ağı fikri 1983’de öne sürülmüştü.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.