btbilgi

Uçan drone araç teknolojisi hızla gelişiyor ve ilk başlarda sunduğu eğlence kavramının ötesinde hizmetler için kullanılıyor. Drone’lar artık uzak noktalara birşeyler taşımak için, atmosfer durumunu gözlemek için ve hava fotoğrafçılığında kullanılıyor. Amazon firması da paket teslim işleri için drone kullanmak isteyenlerden.

Ama drone’lardan memnun olmayanlar da var. Özellikle de üzerinde kamera bulunan drone’ların kullanımını özel hayata müdahale olarak görenler, kendilerince önlem almayı tercih ediyorlar. Uçan drone’ları avcı kuşlarla düşürenler de var, onlara pompalı tüfekle ateş edenler de. Ayrıca drone avlamak için özel üretilmiş ileri teknoloji ürünü silahlar bile üretiliyor.

Amazon ise bu gelişmelere karşı, çok yatırım yaptığı drone teknolojisini korumak amacıyla yeni bir güvenlik çözümü patenti başvurusunda bulunmuş. ABD Patent Bürosu’na yapılan başvuruda, birbirleri ile konuşan ve bir ağa bağlı drone’lar ifade ediliyor. Eğer drone’lardan biri yolun boyunca kendine ateş edilmek gibi müdahaleci bir davranış saptarsa hemen diğerlerine haber verecek. Ayrıca drone’lar birbirleri ile mütemadiyen yükseklik, lokasyon ve yön bilgilerini paylaşacaklar ve birinde tuhaf bir şey görülürse merkezden müdahale edilecek.

Amazon, teslimat drone’larına ateş etmenizi istemiyor

Patent aynı zamanda Amazon drone’larından biri tehlikede olduğu anda devreye giren otomatik yere iniş mekanizmasından bahsediyor. Veya tehlike saptandığında ilk saptanan güvenli yere inip talimat bekleme de bahsedilen yöntemlerden biri. Bunun da ötesinde, eğer drone zarar görürse ve düşüşe geçerse, taşıdığı pakete zarar gelmemesi için paraşüt ve airbag benzeri koruma tekniklerinin kullanımı da dokümanda anlatılmış.

Yine de Amazon ne kadar önlem alırsa alsın, bir tüfekle ateş eden kötü niyetli birine karşı bir drone’u tam anlamıyla korunmak da imkansız. Bu konuda hükümetlerin koyacağı yasalar ve düzenlemelerin bir an önce kesinleşmesini beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.