btbilgi

Zorlu bir rekabet yaşayan mobil cihaz pazarı şimdiye kadar çok büyük patent ihlal davaları görü. Özellikle büyük rakipler olan Apple ve Samsung arasındaki davalar zamanla çözülmüş olsa bile, Apple’ın başı yine derde giriyor. Çünkü Nokia firması 32 farklı patentin ihlal edildiğini sebep göstererek Apple’a dava açmış durumda.

Davalar hem ABD’de Texas eyaletinde, hem de Almanya’nın Düsseldorf, Mannheim ve Münih eyaletlerindeki mahkemelerde aynı anda açılmış. Davalara konu ise Apple’ın izinsiz kullandığı görüntüleme, kullanıcı arayüzü, yazılım, anten, çipseti ve video kodlama teknolojileri.

Nokia konuyla ilgili, 3 önemli alanda 11 miyar Euro’luk Ar-Ge yatırımları olduğu yönünde basın açıklaması yaptı. Firmanın patentlerinin akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar dahil olmak üzere birçok cihaz türünde kullanıldığı belirtildi. 2011 yılında iki firma arasında çıkan benzer bir anlaşmazlık, Apple’ın Nokia’ya zarar ödemesi ve ek lisans ödemeleri yapması ile çözülmüştü. Ama Nokia, Apple’ın dava dışında kalan bazı patentler için ödeme yapmayı reddettiğini ileri sürüyor.

Wired’ın haberine bakılırsa, Apple da karşı hareket olarak “Acacia Research and Conversant Intellectual Property Management” isimli telif firmasına dava açmış durumda. Apple bu firma için, Nokia ile birlikte kendilerine şantaj yapma suçlamasında bulunmuş. Apple’dan yapılan açıklamada telif yasalarına saygılarını, kullandıkları her teknolojinin bedelini hak edilen fiyattan ödeme yaparak gösterdikleri belirtilmiş. Karşı açıklamada, Nokia firmasının patent telif bedelleri konusunda adil olmadığı ve Apple’ın kendine ait patentleri de kendilerinin gibi göstermeye çalıştıkları ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.