btbilgi

Temizlik ve hijyen konularına verdikleri önemi yeni bir çıtaya yükselten Japonlar, şimdi de telefonlar için tuvalet kağıdı hazırladı. Japonya’nın en büyük telekom firması NTT Docomo’nun bir uygulaması olan mini tuvalet kağıtları, Tokyo’daki Narita havaalanındaki tuvaletlerde kullanılmaya başlanmış.

Narita havaalanının geliş bölümündeki 86 tuvalate takılan bu ilginç tuvalet kağıdı çift işleve sahip. Hem akıllı telefon ekranlarını bakterilerden arındırmak için özel üretilmiş, hem de üzerinde Japonya’ya gelen turtistler için bilgiler bulunuyor. Kağıt şeritlerde “Japonya’ya hoşgeldiniz” başlığı altında NTT Docomo’nun online WiFi servislerine nasıl bağlanılacağı ve kullanılacağı bilgisi de İngilizce olarak yer alıyor.

Cep telefonlarının tahmin edilenden daha fazla bakteriyi üzerlerinde tuttuğu bilgisi, yapılmış araştırmalarca kanıtlanmış bir gerçek. Japonlar ise temizlik konularında iddialılar. Hatta ülkeye dıaşrıdan gelen turistlerle yapılan anketlerde, Japonların bu özelliğinin çok büyük beğeni topladığı belirtiliyor.

Japonlardan akıllı telefonlara tuvalet kağıdı

Japonlar en ileri teknoloji ürünü tuvaletleri üreten ve kullanan ülke olarak da biliniyor. Bu alanda çalışan Toto firması tüm dünyada tanınan ve bilinen bir firma. Toto ve benzeri ileri teknolojili Japon klozet ürünleri sıcak su fışkırtma, sıcak hava ile kurutma, otomatik deodorant püskürtme, otomatik kapak kaldırma, uzaktan kumanda gibi özellikleri ile ilgi çekiyor. Hatta en üst modellerinde nabız ve sıcaklık kontrolü özellikleri bile var. Japonların bu akıllı klozetlere son ekledikleri becerilerden bir diğeri ise, erkek kullanıcıların hareketlerini algılayıp, küçük tuvalet için oturağı otomatik kaldırabilme.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.