btbilgi

Türkiye uzun yıllardır, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün “İnterneti Gözetleyen Ülkeler” listesinde ön sıralarda bulunuyor. Türkiye’de internetin dinlenmesi, sitelerin engellenmesi çok yaygın. İnternete bağlandığınız zaman iletişiminizin dinlenmediğinden emin olamıyorsunuz. Kişisel bilgileriniz, özel hayatınız, iş bilgileriniz dinleniyor olabilir. Peki internette dinlenilip dinlenilmediğimiz nasıl anlarız?

Dinlemeler taşıyıcı ve operatör seviyesinde yapıldığı için anlamak pek de kolay değil. http trafiğiniz açık bir trafik olduğu için bu trafiğe dinleniliyor gözüyle bakın. http üzerinden yaptığınız hiçbir işlemde özel verilerinizi paylaşmayın. Https trafiğinin dinlenip dinlenilmediğini anlamak için site sertifikalarına bakabilirsiniz. Eğer sertifika hatası veriyorsa ya da sertifika bilinmeyen bir kurum tarafından verilmişse, trafiğiniz dinleniyor demektir. Https dinlemeleri man-in-the-middle-attack adı verilen bir saldırı yöntemi ile yapılıyor. Sizi dinleyen kişi araya girerek karşı tarafın sertifikasıymış gibi hareket ediyor ve tüm trafiği açık bir şekilde görebiliyor.

Türkiye’de internet kullanırken bazı şeylere dikkat etmek gerekli. Bunların başında internetinizin her an her yerde dinlenebilir olduğunu unutmamak gerekiyor. Her site için ayrı bir şifre kullanmak da çok önemli. Araştırmalara göre kullanıcıların büyük çoğunluğu her site için aynı şifreyi kullanıyor. Bir şifre çalındığı zaman kullanıcının tüm hitapları gidebiliyor. Ayrıca banka şifrelerinizi asla sitelerde kullanmayın. Girdiğiniz şifre kötü niyetli kullanıcılar tarafından kullanılabilir. İnternet trafiğinin dinlenmesi söz konusuysa, tüm şifreleriniz de dinleniyor demektir.

VPN servisleri kullanmak internet sansürünü ve dinlemelerini aşmanın bir yolu. VPN servisi sizinle sunucu arasında bir sanal tünel oluşturuyor. Normal https trafiğinden farksız gözüken bu trafiğin içeriğinin başkası tarafından izlenmesi mümkün değil.

Kişisel bilgilerinizi her yerde kullanmayın
Dünyada birden fazla VPN teknolojisi kullanılıyor. En yaygın kullanılanlar: PPTP, L2TP ve OpenVPN. PPTP VPN’in ciddi güvenlik açıkları içerdiği ortaya çıktı ve PPTP trafiğinin izlenebileceği anlaşıldı. PPTP en yaygın kullanılan VPN servis çeşidi. Ama içerdiği güvenlik açıklarından dolayı uzak durmakta fayda var. VPN teknolojileri içinde en güçlü olanı ise OpenVPN. Tamamen bir açık kaynak projesi olan OpenVPN, gelişmiş anahtarlama tabanlı kripto sunuyor ve OpenVPN bağlantılarının dinlenilmesi mümkün değil. NSA bile bu trafiği dinleyemiyor. O yüzden VPN kullanacaksanız kesinlikle OpenVPN kullanın.

İnternet dinlemelerinin büyük bir kısmı Truva atlarıyla yapılıyor. Zararlı yazılımlar, dinlenilen kullanıcının ekran görüntüsünü başkalarına aktarabiliyor. Şifreler çalınabiliyor. Bu yüzden bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı bulunması çok önemli. Ayrıca bilmediğiniz sitelere kayıt olurken gerçek kullanıcı bilgilerinizi ve email adresinizi vermeyin. Bilmediğiniz sitelerden dosya indirip açmayın. Korsan yazılım kullanmayın. Korsan yazılımların içinde Truva atları olduğunu unutmayın.

Evet internette izliyor ve dinliyorlar ama gerekli önlemleri alarak iletişimimizi güvenli hale getirebiliriz. O yüzden vakit kaybetmeden kendinizi güvene alın.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.